Davranış sorunu yaşayan kediler

Kedinizin alışılmışın dışında davranış sorunları yaşıyor olması, onların ne kadar duyarlı olduklarını gösterir. Kediler normalden farklı bir süreç yaşamaya başladıkları zaman, alışma dönemleri oldukça sancılı geçebilir. Bu da en az kediniz kadar sizleri de sıkıntıya sürükleyebilir. Onların da hassas canlılar olduğu unutulmadan, ara sıra duygu durumlarında değişim yaşadıkları unutulmamalıdır. Kedilerin davranışların da yaşanan değişimler bir çok belirti verecektir. Bunların başında yeme bozukluğu, tuvalet alışkanlığı, uyku düzeninde değişimler, aşırı duyarlılık, saldırganlık, normalden fazla ve gereksiz miyavlama, aşırı tüy dökümü gibi oluşumlar kedilerin duygu durumlarındaki olumsuz değişimlerin göstergesidir.

 

Dünya’ nın en popüler hassas hayvanları kedilerdir. Sahipleri dahil olmak üzere, kedileri tanımlaması oldukça zor olacaktır. Bir çok duygu değişimi yaşayan kedilerin, anlaşılması muammadır. Kediler de davranış sorunları kendini çok göstermektedir. Kedilerini tanıyan sahipleri, aslında onların konuştuklarını ve ne anlatmak istediklerini beden diliyle anlayabilirler. Kediler kuyruk, bıyık, kulak, pati, tüy ve vücut hareketleriyle konuşabilirler. Kedilerde oluşan davranış problemlerinin çözülebilmesi için yöntemler geliştirilmiştir. Kedinizde bu tür duygu durumları hissediyorsanız, mutlaka uzman hekime başvurmalısınız.

davranışsorunuyaşayankediler

Kediler mekan değişikliği yaşadığı zaman, uzun süre yalnız kaldığı zaman terkedilme duygusu yaşamaktadır. Öncelikle kedilerin neden ve nasıl psikolojisinde değişiklik yaşadığı gözlemlenmeli, sonrasında çözüm sürecine gidilmelidir. Kedilere aynı şekilde davranış tedavisi ile, normal hayatına geri döndürülebilir. Unutulmaması gereken bir şey vardır ki, hiçbir kedi cinsi birbirine benzemediği için, onların bağımsız olan ruhlarına hitap edilmelidir. Kedilerimizden ilgi, şefkat, dokunarak enerjimizi bütünleştirmek ve sevgimizi kesinlikle eksik etmemeliyiz.

Bir önceki yazımız olan KAKAYLA İŞARETLEME başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir