21875d16c9c593190e9087caf0e296c6 Kedi Davranışları | Kedi Bakımı

facebook-share tweet-it plus-it

Kedi Davranışları

Kedinin içgüdüsel avlanma harekederini göz ardı etmektedir. Yabanıl ortamda kedilerin fare, kuş ya da balık avlamalarına bağlı olarak üç farklı saldırı tarzları vardır. Fareler söz konusu olduğunda, kediler yavaşça avlarına yaklaşır, üzerine atlar, ön ayaklarıyla onları yakalar ve daha sonra ısırırlar. Kuşları avlarken sessizce yaklaşır, üzerine hamle yapar ve eğer kuş uçarsa her iki ön ayaklarıyla vurmaya çalışarak arkasından havaya zıplarlar.

Kediler eğer yeterince hızlı davranırlarsa ve ön ayaklarının kıskaç hareketiyle kuşu yakalarlarsa, öldürücü ısırma hareketini yapmak için onu yere indirirler. Kedilerin balık avlama tarzları daha az bilinir. Bunu suyun kenarında yere uzanmış vaziyette bekleyerek yaparlar. Tedbirsiz bir balık yakınlarda yüzerse, yavaşça pençelerinden birini suya sokar ve hızla balığın vücudunun altına kaydırarak balığı sudan dışarıya atarlar.

Atmanın yönü geriye ve kedinin omuzlarının gerisinedir ve bu hareketle balığı tamamen suyun dışına fırlatmış olurlar. Korkup şaşıran balık kedinin gerisine, otların üzerine düşünce, avcı da etrafında dolanır ve üzerine atlar. Balık ön ayaklardan biriyle havaya firlatılamayacak kadar büyükse, kedi ön ayaklarından ikisini de suya sokma riskine göze alır ve uzattığı pençeleriyle balığı alttan yakalayarakbaşının üzerinden geriye doğru fırlatır.

İşte, yavru kedilerin oyuncak topu “havaya fırlatırken” yaptıkları, öğrendikleri ya da icat ettikleri yeni bir hareket değil, bu içgüdüsel balık avlama hareketidir. Bu nedenin geçmişte göz ardı edilmesi, birçok insanın, kedilerinin bahçede kuşlara zıplamasını görmelerine karşılık, yabanıl doğada balık avlayan kedileri gözleyen insan sayısının çok az olmasından kaynaklanmaktadır.

Hollanda’da yapılan bir araştırma, “hayaya fırlatma” hareketi aracılığıyla balığı sudan alma becerisinin insanı hayrete düşürecek kadar erken yaşlarda ve anne tarafından öğretilmeden kazanıldığını ortaya çıkarmıştır. Beşinci haftadan sonra, anneleri olmadan düzenli olarak balık avlamalarına imkân sağlanan yavru kediler yedi haftalık olduklarında başarıh balık avcıları olmuşlardır. Bu yüzden, omuzlarının üstünden topu atan oyuncu kedi, aslında, yabanıl doğada bir küçük bir gölün ya da ırmağın kenarında yetişirken yaptığından başka bir şey yapmamaktadır.

image227 Kedi Davranışları

Bir önceki yazımız olan Kedi Eğitimi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Comments (1)

  1. Kedi Bakımı diyor ki:

    [...] Kedilerdeki kuyruk sallama şiddetli bir çatışmaya işaret ediyorsa böyle bir hareketin nereden ortaya çıktığı sorusu sorulabilir. Bunu anlayabilmek için dar bir çıkıntı üzerinde dengede durmaya çalışan bir kediyi izleyin. Kedi aşağı doğru devrildiğini hissederse, kuyruğu bir denge organı olarak çalışır ve hızla sağa sola sallanmaya başlar. Kediyi dizinizin üstüne alırsanız ve sırasıyla önce sağa sonra da sola doğru devirirseniz kuyruğunu ritmik bir şekilde yavaşça salladığını görürsünüz. Kedinin çatışma durumunda kullandığı kuyruk sallama hareketi böyle başlar. [...]

Lütfen Yorum Yapın...

«
»