Kedi temizliğinin püf noktaları

Kedilerin bakımı oldukça özen isteyen işlerden biridir. Kedilerin beslenmesinden temizliğine kadar özenli bir şekilde korunmaya ihtiyaçları vardır. Kısa ve uzun tüylü kediler her gün düzenli olarak taranıp fırçalanmalıdır. Zira uzun süretaranmayan kedilerin tüylerinde sertleşme ve fırçamsı bir görüntü oluşur. Kedilerin dışarıda oynadığı zamanlar da her defasında yıkamaya gerek olmamaktadır. Tüylerine pudra döküp fırçalamak onların postunu temizleyecektir. Pudra kedilerin tüylerini parlatır ve canlı görünmesini sağlar. Kedilerin tırnakları da oldukça hızlı uzarlar. Hem kedilerin temiz görünmesi açısından, hem de evinizdeki eşyalara zarar gelmemesi bakımında tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz gerekecektir. kedibakimininpufnoktalari
Kediniz için pire tasması da çok faydalı olacaktır. Pire tasması kedilerinizi dış parazitlere karşı koruyacaktır. Fakat kedinize pire tasması takmak istemiyorsanız, veteriner den aldığınız pire damlasını kullanabilirsiniz. Kedilerin beslenmesi de gelince onların sadece ihtiyacı olan besin kaynaklarını vermeniz doğru olacaktır. Onlara şekerli, unlu ve yumuşak gıdaları vermekten kaçınmalısınız. Kedinizin dişlerini 4 ayda bir defa olmak üzere veteriner helime kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
Kedilerin diş sağlığında herhangi bir problem varsa, mutlaka belirti verecektir. Ağız kokusu, diş etlerinde kızarıklık, saklanma ve ağlama gibi durumlarda vakit kaybetmeden hekime göstermelisiniz. Kedilerinize kuru mamayı tercih etmelisiniz. Bu şekilde onların ağız ve diş sağlığjna da dikkat etmiş olacaksınız. Kediler de kulak temizliği de çok önemlidir. Bunun için kulak temizleyicisi kullabilirsiniz. Kedilerin temizliği onları çok mutlu edecektir. Özellikle tüylerinin fırçalanması rahatlamalarını sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yavru kedilerin ihtiyaçları başlıklı makalemizde kedi bakımı, kedi nasıl bakılır ve yavru kedi bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir