0e3667673cae3e873cf714666acfeca1 Kediler de Sever mi? | Kedi Bakımı

facebook-share tweet-it plus-it

Kediler de Sever mi?

Buba adında şirinlik muskası bir yavru kedim var. Kendini sevdirmeye ve evin içinde beni takip etmeye bayılır. Çok iyi huylu, cana yakın bir kedidir ve elbette ben de onu çok seviyorum. Bu saçma bir soru olabilir, ama şunu her zaman merak etmişimdir: Acaba kediler bizi gerçekten sevebilirler mi, yoksa sadece onları evimize aldığımız ve karınlarını doyurduğumuz için bize kibarlık mı yapıyorlar?

Bu saçma bir soru değil, ama basit bir cevabıda yok. Eğer kedi dilini konuşabilseydim ve bu soruyu doğrudan kedi dünyasına sorabilseydim, size daha kesin bir cevap verebilirdim. Kediler riyasız yaratıklardır ve eminim bu soruya dürüst bir cevap verirlerdi.

Ama böyle bir şansımız olmadığına göre, sevginin kediler için ne demek olduğunu söylemek pek kolay değil. Bildiğimiz bir şey varsa, o da kedilerin duygularını açık seçik belli ettikleridir. Kediler de öfkelenir ve korkarlar. Hoşnutluklarını, heyecanlarını gösterirler. Kedi sevgisini yorumlamaya gelince; kediler, onlara kendilerini güvende hissettiren ve onları ilgiye boğan insan dostlarına elbette bağlanırlar.

Kediler sahiplerine duydukları sevgiyi birçok yolla ifade ederler: Her iki gözlerini yarıya kadar kısarak tatlı tatlı göz kırpmak, kuyruklarını havaya dikip titretmek ve başlarıyla tos vurmak gibi. Kedinizle bir dahaki göz göze gelişinizde, ona bakarak birkaç kez yavaşça göz kırpmayı deneyin. Bahse girerim o da size aynı şekilde karşılık verecektir. Ayrıca, eğer dikkat ederseniz, sizin içeri girdiğinizi gördüğü ya da sesinizi duyduğu zaman kedinizin kuyruğunun çoğu kez dimdik havaya kalktığını ve ucunun da azıcık titreştiğini görürsünüz.

Kediniz size sevgisini göstermek için, başının üst kısmını kararlı bir şekilde alnımza, ellerinize ya da bacaklarınıza vurabilir.

Ben Little Guyı evlat edinmeden önce, bedavaya karnını doyurma umuduyla sabah akşam evimin balkonuna kamp kuran, kaplan desenli genç bir sokak kedisiydi. Bir kedi daha istediğimden emin olmadığım halde, dışarıya onun için bir mama kabı koymuştum. Ama ne zaman eğilip onu okşamaya kalksam o benden önce davranıyor, arka ayaklarının üstünde yükselerek kafasıyla elime tos vuruyor ve bir yandan da motor gibi gurulduyordu.

Little Guy ne yaptığını biliyordu. Bu hareketiyle benden hoşlandığını anlatıyordu ve bunun sonucu olarak kalbimi kazanmayı başardı. Kedilerin sevgi gösterilerinin zamanlaması bazen ideal olmayabilir. Örneğin kediniz, siz uyurken yatağınıza sıçrayıp alnınıza tos vurmaya karar verebilir. Ama siz de biliyorsunuz ki, gerçek aşk zamana aldırmaz. Buba nın peşinizden ayrılmaması ve kucağınıza gelmekten hoşlanması bir sevgi göstergesidir.

 Kediler de Sever mi?

Bir önceki yazımız olan Kedi Olmak Güzeldir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler: ~

Lütfen Yorum Yapın...

«
»