Kedilerde büyüme aşamaları

Kediler büyüme aşamalarında farklılık ve çeşitlilik gösterirler. Kediniz heniz 2 aylıkken katı yiyeceklerini ve mamalarını yiyebilme yetisini kazanmıştır. Oynama istedği gelişmiş, kendine has beceriler göstermeye başlamıştır. Kediler 2 aylık oluncaya kadar diğer yavrularla ve annesiyle olması gerekmektedir. 2 aylık olduktan sonra size yanaşıp sosyalleşmesi en doğru zamandır. 3 aylık olduğu zaman ergenlik dönemine ilk adımı atmak üzeredir. Süt dişleriniğn yerine, yetişkin bir kedinin dişlerinin geldiğini görebileceksiniz. Omurgaları ve gücü bir yetişkin kedi kadar gelişmiş olacaktır.
4 aylık olduğu zaman tam birergen olan kedinizin hareketlerin de değişim görmeye başlayacaksınız. 3 ay boyunca sakinliğini koruyan kedinizin, 4. ayda daha enerjik olduğunu ve hareketlerin de artış yaşandığını görebileceksiniz. 4. ayın sonunda keskin görme yetileri hız kazanacaktır. 5. ayda tırmanma isteğine engel olamayan, oldukça hareketli, açık kjapılardan çıkmaya çalışan bir kediye dönüşecektir. Büyük bir hızla koşuşturup oyun oynamak isteyecektir. Onunla yeterince oynamalı ve rahat bir geceye hazırlık yapmalısınız.

kedilerdebüyümeevreleri
6. aydan itibaren bebeklik tüylerini dökmeye başlamıştır. Kediniz 1. yaşına girinceye kadar çeşitli evrelerden geçecektir. Bu süreçte kedinizi daha iyi tanıyacak ve bol bol oyun oynama fırsatı bulacaksınız. Size bağlanacak, eve geldiğiniz zaman sizi kapıda karşılayacaktır. Daha sabırlı olmalı ve onun şımarıklık yapması için fırsat vermelisiniz. Kediniz bir yaşından sonra ergenlik dönemini geride bırakarak yetişkin bir kişiliğe bürünmüş olacaktır. Daha geri duran, fazla yaklaşmayan bir kedi ile karşılaşmanız söz konusu olabilir. Daha ağır ve sokulgan da olabilir. Bu değişiklikler kedinizi artık daha net tanımanıza yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Davranış sorunu yaşayan kediler başlıklı makalemizde kedi özellikleri, kedilerde davranış ve kedilerde davranış değişikliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir