Kedilerde doğum süreci

kedi ve yaruları

Kedilerin hamilelik süreci ortalama 63-68 gün arasında değişebilir. Fakat 61. veya 70. günde de doğum gerçekleşebilir. Gebe kalan bir kedi hamile olduğu süreçten 3 hafta sonra kızgınlık dönemini tamamen geride bırakır. Tombullaşır, meme uçları belirginleşmeye ve kızarmaya başlar. Dördüncü haftaya kadar kedinizin hamile olduğunu anlayamayabilirsiniz. Sebebi de karnın da belirgin bir şişlik olmamasıdır. Dördüncü hafta sonra kedinizde belirgin bir değişim görmeye başlarsınız. Bu süreçte kedilerin beslenmesi çok önemlidir. Bu nedenle normal yeme düzenleri devam etmeli ve aksatılmamalıdır.
Fakat kedilere daha besleyici gıdalar verilmelidir. Yine de çok fazla aşırıya kaçılmamalı, kedilerin çok fazla kilo lamlarına engel olunmalıdır. Kedilerin hamilelik sürecinin 28. gününde bebeklerin iç organları oluşmuştur. 50. günün de ise gelişimini tamamlamış olur. Hamile olan kedi doğumun yaklaştığı hafta kendine doğum yapabilecek uygun bir ortam aramaya başlayacaktır. Kuytu bölgelerde doğum yapmayı tercih eden kedilerin seçimine saygı duyulmalıdır.
Çünkü kendini en rahat hissettiği yerde veya mekanda doğum sürecini daha rahat geçirecektir. Hamile olan kedilerin herhangi bir rahatsız edici hastalığı veya durumu varsa, mutlaka veteriner hekim kontrolünde doğumunun yapılması doğru olacaktır. Doğum yapılan yerin temiz olması gerekiyor. Hamile olan ve doğum yapacak olan kedinin altına genişçe bir havlu serilmesi faydalı olacaktır. İlk bebeğin ilk 20 dakika içinde doğması söz konusudur. Diğerleri ise ardı ardına gelecektir. Anne kedi ise doğumunu yaptıktan sonra yavrularını yalayarak temizleyecek ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan KEDİLERİN ÜREME SİSTEMİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir