Kedilerin genel bakımı

Kedi sevenler ve beslemek isteyenler için hazırlanmış, aradığınız tüm soruların cevabını bulacağınız yerdesiniz. Kedilerin günlük bakımlarının düzgün yapılması için önemli ipuçları bulunmaktadır. Kedilerin yavruluktan itibaren geliştirdiği huyları, fiziksel ve ruhsal değişim süreçleri sizi şaşırtmamalıdır. Öncelikler kedilerin eğitimi henüz yavru iken verilmeye başlanmalıdır. Kedilerin beslenmesi de sağlıklı yaşam sürmelerinin kaynaklarından biri olacaktır. Kaliteli mama ve doğru gıdalarla beslenen kedilerin özellikle bağırsak sorunlarına çözüm getirecektir. Kediler etobur oldukları için, yapıları itibari ile düzenli yemek yemeği severler. Temiz bir yemek ve temiz suyu tercih ederler. Kediler hoş kokmayan, damak tatlarına uymayan ve istedikleri sıcaklıkta olmayan yemekleri yemezler.

 

Kedilerin tuvalet eğitimi de kendilerine uygun olan kum ile uygun olmaktadır. Kuma alıştırılmalı, kabul gördükten sonra kesinlikle değiştirilmemesi gerekmektedir. kedi kumu belli aralıklarla mutlaka yenilenmelidir. Kumun en önemli özelliği kokusu hapsetmesi olmalıdır. Genellikle doğal yapısı bozulmamış ve kimyasal içeriği barındırmayan kumlar tercih edilmelidir. Kedilerin sağlıklı yaşamasını ve temiz kalmasını sağlamak için kumların günlük olarak kürek yardımıyla temizlenmesi doğru olacaktır. Kokuyu hapseden kumlar sayesinde kediniz ve siz rahat edeceksiniz. Kumları ise haftada bir defa değiştirebilirsiniz.

kedileringenelbakımı

Kedilerin tırnak bakımı da 15 günde bir defa yapılmalıdır. Kedilerin cinsine göre tırnaklar uzayacaktır. Veterinerden temin edeceğiniz tırnak makası ile dikkat ederek tırnakları kesebilirsiniz. Kedinizin egzersiz ihtiyacı için tırmalama tahtası faydalı olacaktır. Bu sayede eşyalarınız da zarar görmemiş olacaktır. Ayrıca kedilerin tırnaklarında oluşan ölü derilerin temizlenmesi için, tırnaklarda oluşan kaşıntıyı almak için son derece yararlı olacaktır. Kedileriniz için alacağınız pire tasması da sağlıklı yaşaması için önemli faktörlerden biridir. Pire tasmaları parazitlerin oluşmasına engel olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kedi Köpek Alerjisi başlıklı makalemizde kedi alerjisi, kedi alerjisi nasıl geçer ve köpek alerjisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir