Yavru kedilerin ihtiyaçları

Yavru kediler annesinden alındıkları andan itibaren bir kaç hafta içinde hızlı gelişim gösterirler. Bu hızlı gelişim sizleri şaşırtmasın, lakin kedilere özgü olan bir gelişim sürecidir. Kedilerin büyümesi için gerekli olan beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Öncelikli olarak mama ve su kaplarının ters dönmeyecek şekilde ağır ve kolay temizlenebilmesi olması gerekmektedir. Özellikle paslanmaz olması kedilerin sağlığı açısından çok önemlidir. Su ve mama kağları da oldukça temiz olmalıdır. Kedilerin tuvaleti de mama kapları gibi önem taşımaktadır. Sağlık ve hijyen açısından son derece gereklidir. Yavru kediler dışarıya ihtiyaç duymadan bu temel gereksinimlerini yerine kolaylıkla getirebileceklerdir.

yavrukedibakimi
Yavru kedilerin annelerinden henüz 8 haftalıkken ayrılmaları normaldir. Anne sütü yavru kedilerin sağlıklı bir hayata adım atmalarını sağlayacak en önemli etkendir. Özellikle ilk haftalarda emdiği süt, onları gelecekte yaşabilecekleri muhtemel bulaşıcı hastalıklardan koruyacak, bağılıklık sistemini güçlü kılacaktır. Fakat bazı istinai durumlarda, yavruların annelerinden ayrılmaları gerekebilir. Bu durumda yavru bir kedinin bakımını üstlenmek bizlere düşebilir. Anne sütü kadar etkili olmasa da, kediler normal sütten faydalanabilirler. Doğru bir bakımla yavru kedinin hayata tutunması sağlanabilmektedir.
Öncelikle yavru kediler çok üşüdükleri için, ısınmaları sağlayacak bir ortam, yatak hazırlamak gerekmektedir. Soğuk olmayan bir rüzgar almayan bir karton kutu veya genişçe bi sepet, yavru kediyi korunaklı kılabilir. Yavru kedilerin en temel bakımlarını yaptıktan sonra bir diğer adım ise onu pirelerden korumak olacaktır. Yavru kediler de oluşacak olan pireler, onların kansız kalmalarına ve iç parazit oluşumlarına yol açacaktır. Bu durumda mutlaka bir Veteriner Hekim den yardım almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kedilerin genel bakımı başlıklı makalemizde kedilerin bakımı nasıl yapılır, kedilerin genel bakımı ve kedilerin yaşam alanı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir