Ankara kedisi

admin 05 Mar 2018 Kedi Cinsleri  0

Ankara kedisi Dünya’ ca tanınan kedi ırklarından biridir. Oldukça cana yakın ve sevimli olan bu ırkın, sahibine olan düşkünlüğü de ayrıca bilinen özelliklerinden biridir. Ankara kedileri oldukça güçlü, nazik ve sevimli bir yapıya sahiplerdir. Evlerini çok severler ve son derece sadıktırlar. Uzun ipek tüyleri olan Ankara kedisi ilgi ve şefkat görmek isterler. Sevilmek ve odak noktası olmak onlar için çok önemlidir. Eski ismi Angora olan Ankara kedileri Türkiye’ nin bir çok yerinde ve kırsal bölgeler de herhangi bir değişikliğe uğramadan yaşamlarını sürdürmekteler. Ankara kedisi Avrupa’ da görülen ilk uzun tüylü kedi olarak bilinmektedir.

Sahibine oldukça yakın olan ve her adımda onu takip eden Ankara kedisi dost canlısıdır. Tüylerinin sevilmesinden hoşlanır ve adeta bunun sürekli yapılmasını ister. Eğer ilgi göremezse, bunu zorla yaptıran bir kedidir. Oyunlarıyla dikkati çekerek insan ilişkilerindeki uyumunu da kanıtlamış olur. Ankara kedisinin kendine özgü oyun çeşitleri vardır. Kendi kendine oyun oynarken birdenbire ilgi odağı olmayı hak etmeyi başaran ender kediler arasındadır. Ankara kedilerinin genellikle sağır oldukları söylense de, seslere karşı duyarlı oldukları bilinmektedir. Dişleri çıktığı andan itibaren, ender olsa da ısırma huyu vardır.

 

Ankara kedileri yalnızlığa tahammül edemez ve bir günlük ayrılık bile sahibine küsmesine neden olabilir. Tabi ki oyuna doymayan ve sürekli ilgi isteyen Ankara kedisinin terkedilme hissine kapıldığı anda küsmesi kaçınılmaz olacaktır. Beyaz renkli tüm ırklarda olduğu gibi hassastır. Özgürlüğüne düşkündür ve agresif olmaya meyillidir. Tüy bakımının haftada bir defa yapılması yeterli olacaktır. Evin içinde dahil olmak üzere koşmak ve eğlenmek isteyen saf ırklar arasındadır. Enerjilerini atabildikleri zaman, daha uyumlu davranışlar göstereceklerdir. Bakımının iyi yapıldığı sürece 12 yıl yaşam süresi vardır.

Ankara kedisi
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Cingöz Bir Kedi başlıklı makalemizde kedi, kedi hikayeleri ve kedimin hikayesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Van kedisi özellikleri – Van Kedisi Hakkında Tüm Detaylar
Siyam Kedisi Özellikleri Ve Hakkında Aradığınız Tüm Bilgiler
En Zeki 6 Kedi Irkı
EN PAHALI KEDİ IRKLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir