En Sık Görülen Kedi Hastalıkları

admin 28 Mar 2018 Kedi Sağlığı  1

Evcil hayvana sahip olmak ve onun sorumluluğunu almak son derece meşakkatli bir iştir. Eğer bir kedi sahibi olmaya karar verdiyseniz, bu kedinin çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalabileceğini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu hastalıkların bazılarının kedinize gelmesi tahmin edilip, önlem alınabilecek hastalıklardan olabileceği gibi bazıları da kedilerinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir hatta ölümle sonuçlanabilecek vakalar da meydana gelebilir.

Kedilerde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Mide Hastalıkları

Genel olarak tüm türlerde meydana gelebilecek bir hastalık olarak tanımlanabilir. İnsanlarda olduğu gibi kediler de Gastrit ve Reflü gibi hastalıklar meydana gelebilir. Bu hastalıklarda genellikle kedinin midesi, çeşitli etkenlerden dolayı enfeksiyon kapar. Eğer kediniz yemekten bir süre sonra kusuyorsa, bu hastalıklardan biri meydana gelmiş demektedir. Yapmanız gereken, daha hafif yiyecekler verilmesi ve her şeyden önemlisi veterinere gidilmesidir.

Kedi Nezlesi

Kedi nezlesi, kedilerde sık sık ortaya çıkan FVR virüsünün yol açtığı bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalık genel olarak kedi ve hayvan barınaklarında çok sayıda kediyle iç içe bulunan hayvanlarda gözlemlenir. Eğer kedinizde, öksürme, yüksek ateş, burun akıntısı gibi belirtileri fark ettiyseniz kedinizi hemen bir veterinere götürmenizi önermekteyiz.

Bu iki hastalık kedilerde görülen en sık hastalıklar olarak gösterilebilir. Bu hastalıkların yanında İdrar yolu hastalıkları, böbrek hastalıkları, apse, diyabet, konjoktuvit gibi hastalıklar da kediler görülebilecek hastalıklardan sadece birkaçıdır.

 

 

 

En Sık Görülen Kedi Hastalıkları
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Kusma Nedenleri başlıklı makalemizde kediler neden kusar, kedilerde kusma ve Kedilerde Kusma nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedilerde Mantar
Kedilerin Taranması Neden Gereklidir?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedim Neden Mama Yemiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir