Eyvah, Taşınıyoruz!

admin 05 Mar 2018 Kedilerle Seyahat  0

Altı ay içinde, II yaşındaki kedim Mişa’yla birlikte yeni bir I apartman dairesine taşınıyorum. Kedimin bu taşınmadan çok fazla etkilenmemesi için ne yapmam gerektiğini merak ediyorum. Mişa bir zamanlar idrar yolu sorunlan yaşamıştıbunlann hepsi çözüldüve o zamandan beri aşın derecede yalanma huyu edindi. Bütün gün evde yalnız kalıyor, ama akşamlan onunla oynamayı ihmal etmiyorum. Kedimin biraz sinirli bir kişiliği olduğunu söyleyebilirim. Mişa’nın bu taşınmayı daha kolay atlatması için bana ne önerebilirsiniz.

Taşınmak herkes için streslidir. Kediler alışkanlıkla I rının sekteye uğramasından nefret ederler. Mobilyaların taşınması, eşyaların kutulara kaldırılması ve tanımadıkları insanların kendi “şatolarına girip çıkması gibi görüntüler kedilerin güven duygularını zedeleyebilir ve
bazı istenmedik davranışları tetikleyebilir. (Saklanmak, yemek yememek ve istenmeyen yerlere çiş yapmak gibi.)

Kediler aynı zamanda bölgecidir. Yaşadıkları yeri bırakıp gitmek istemezler ve hiç tanımadıkları yeni bir yere götürüldüklerinde, çevredeki yabancı ses ve kokular yüzünden kendilerini endişeli ve güvensiz hissederler.

Mişa nın biraz sinirli bir kedi olduğunu belirtmişsiniz. Taşınma süreci tüm ev halkı için yıpratıcı olduğundan taşınma stresini siz de yaşayacaksınız ve kediniz bu gerginlik işaretlerinin farkına varmakta gecikmeyecek. Eğer gergin ve telaşlı davranırsanız, kediniz başınıza çok büyük bir felaket geldiği fikrine kapılabilir.

Neyse ki, Mişayı taşınma gününe ve yeni evinize hazırlamak için yapabileceğiniz çok şey var. Atılacak en
önemli adım, taşınma gününün gelmesinden çok önce, kedinizi bir taşıma kutusunun içinde kendini güvende hissetmeye alıştırmaktır. İlk olarak, taşıma kutusunu Mi şanın gündüzleri yatıp uyumaktan hoşlandığı bir yere koyun. Kutunun içine bir battaniye sererek ve kapısını açık bırakarak davetkâr bir görüntü yaratın. Eğer Mişa kokusunu seviyorsa, kutunun içine biraz kediotu serpiştirin. Burada amacınız, kedinizin kafasında taşıma kutusuyla ilgili olumlu çağrışımlar yaratmaktır.

Mişa taşıma kutusunun içinde huzurlu görünmeye başlayınca, kutunun kapısını kapatın ve onu arabanıza taşıyın. Motoru çalıştırmadan, arabanın içinde birkaç dakika birlikte oturun ve onunla konuşun. Kediniz buna alıştıktan sonra, Mişayla birlikte küçük araba gezintileri yapmaya başlayın.

Taşınma günü yaklaşırken, kedinizin alışık olduğu günlük düzeni elinizden geldiğince korumaya çalışın. Kulağa garip gelse de, Mişaya taşınmadan söz edin ve ona neler olduğunu anlatın. Canlı ve olumlu bir ses tonu kullanın. Evet, kediniz sözcüklerinizi anlayamaz, ama beden diliniz ve ruh haliniz ona çok şey anlatır. Bırakın Mişa evin içinde dolaşsın ve karton kutuları, bantları ve diğer taşınma gereçlerini istediği gibi koklayıp incelesin.

Eğer mümkünse, giyilmiş ve henüz yıkanmamış bir tişörtünüzü yeni ev adresinize postalayın. Evet, bu garip bir istektir, ama emlakçılar garip isteklere alışıktır. Emlakçı nızdan ya da ev sahibinizden, bu tişörtü yeni evinizin ahşap zeminlerine sürmelerine rica edin. Böylece Mişa
yeni evine ilk adımını attığında onu tanıdık bir koku karşılayacaktır.

Taşınma günü Mişa yı boş bir odada kendi taşıma kutusunun içinde tutun ve taşıyıcıların kapıyı açmaması için, kapının üstüne büyük harflerle yazılmış bir uyarı yazısı asın. İsterseniz, Mişa nm bu günü kedi dostu bir pansiyonda ya da bir arkadaşınızın evinin bir odasında geçirmesi seçenekleri üzerinde de durabilirsiniz.

Yeni evinize yerleşirken, Mişayı kendi eşyalarıyla birlikte (mama ve su kapları, kum kutusu, yatağı, oyuncakları) ayrı bir odada tutun. İsterse içine girebilmesi için taşıma kutusunu da yanında bırakın. Dilerseniz, yerleşme gürültülerini bastırması için hafif bir müzik çalabilirsiniz. Mi şaya evinizin diğer odalarını da göstermeden önce, bırakın bir gün kadar bu odayı dilediği gibi koklayıp incelesin.
Bu stratejiler, kedilerin yeni evlerinde kendilerini rahat hissetmelerine yardım ederMişa gibi sinirli olanlara bile. İyi şanslar!

Eyvah, Taşınıyoruz!
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Kedi Taşımacılığı – Pet Taksi
KEDİYİ EVE GETİRİRKEN
YOLCULUK LİSTESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir