Gençlik Hastalığı

admin 05 Mar 2018 Kedi Sağlığı  0

Bulaşıcı bağırsak iltihabıdır. Ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Sütten kesilen yavrular hızla büyürler. Kendi başlarına yiyecek ararlar, kardeşleriyle oynarlar. Kardeşlerin tamamı sıhhatli bir görünüşe sahiptir. Fakat bir zaman sonra bir veya birkaç tanesinin sağlığı bozulur. Sürekli yemek yemesine karşın zayıflar. İshal olur, kaybettiği vücut suyunu karşılamak için aşırı su içer. Gözle görülecek biçimde; anüs ağzında kızarıklıklar, dışarı sarkmalar görülür; sıvı dışkı artıkları kalır.

Sonunda halsiz düşen kedinin ateşi çıkar, iştahı kesilir, bir yere saklanarak ölümü bekler. Kedi eğer oldukça küçükse kısa zamanda ölür. İyice irileşmiş, beş altı aylık olmuşsa yaşamda kalmak için uzun süre direnç gösterir. Nadiren hayatta kalan olur. Hastalanmış bir hayvanı kurtarmak olanaksızdır. Yavruları bu hastalık tan korumanın tek yolu, önceden önlem almak, iki aylık olmadan önce gençlik aşısı yaptırmaktır.

Bir önceki yazımız olan PROTEİNİN GÜCÜ başlıklı makalemizde kedi mamaları, kedi protein ve PROTEİNİN GÜCÜ hakkında bilgiler verilmektedir.

Kediler Tüy Döker Mi?
Kedilerde İshal Nedenleri ve Tedavisi
Siyam Kedisi
Kedi Gribi Nasıl Bulaşır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir