Kaçan Kovalanır!

admin 05 Mar 2018 Kediler Hakkında  0

Her iki kedim de onları sevmek isteyen misafirlerimden çoöu zaman kaçıyor, ama eve son derece alerjik bir arkadaşım geldiğinde doğruca üstüne yürüyorlar! Kediler, onlardan uzak durmak isteyen insanları bir bakışta ayırt etmeyi nasıl başarıyorlar?

Bazı insanlar ve köpekler hayranlarının ilgisine boğulmaktan hoşlanırlar, ama kedilerin bambaşka bir kalite anlayışı vardır. Hızla üstlerine doğru gelen her şey onlara bir tehdit gibi görünür. Dolayısıyla, Lilly teyzeniz İran kedinize ne kadar hayran olursa olsun, onun rujlu öpücüklerine bulanmak kedinizin istediği türden bir ilgi olmayacak ve kediniz oradan hızla uzaklaşacaktır.

Kediler, tanışmalarda kontrolün kendilerinde olmasını isterler. Böylesi hem daha güvenlidir, hem de elbette daha onurlu. Alerjileri olan arkadaşınız, büyük olasılıkla, kedilerinizle göz göze gelmemek ve onlara dokunmamak için ne mümkünse yapıyor. Kedi iletişiminde bu terbiyeli bir davranıştır. Arkadaşınız kedilerinizi görmezden gelirse kendisiyle ilgilenmeyeceklerini düşünüyor, ama yanılıyor. Tam tersine, kedileriniz onu nazik ve güven verici buluyorlar.

Ne kadar saçma görünse de, arkadaşınızdan şunu isteyin: Kedileriniz üstüne doğru geldiklerinde, el çırpmaya ve kollarını sallamaya başlasın. Elbette amacınız kedilerinizi dehşete düşürmek değildir, ama bu hareketler muhtemelen onlara yeterince itici gelecek ve arkadaşınızdan uzak durmaya karar vereceklerdir.

Belki de en kolay çözüm, arkadaşlarınız geldiğinde kedilerinizi ayrı bir odaya almak ve misafirleriniz gidinceye
kadar odanın kapısını kapalı tutmaktır. Bu odada kedilerinizin ihtiyaç duyabileceği her şeyin bulunmasını sağlayın—bir kum kutusu, rahat bir yatak, birkaç oyuncak ve oturup dışarıyı izlemeleri için güzel bir kedi tüneği gibi.

Kedi sever dostlarınıza gelince, onlara, içeri girerken sessiz olmalarını ve bir yere oturup birkaç dakika hiç kıpırdamadan durmalarını önerin. Kedilere doğru uzanmasınlar ve onlarla göz göze gelmesinler. Daha sakin bir beden diliyle, kedilerinizle istedikleri gibi bir iletişim kurmaları mümkün olabilir.

Kaçan Kovalanır!
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Göbeğime Dokunma! başlıklı makalemizde kedi göbek, kedi özellikleri ve kediler hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedim Neden Beni Isırıyor?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedilerde Kızgınlık Durumunda Neler Tavsiye Edilir?
Kediler Salatalıktan Neden Korkar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir