KAKAYLA İŞARETLEME

admin 05 Mar 2018 Kedi Eğitimi  0

Çiş kadar sık olmasa da bazen kakayla işaret bırakıldığı da görülür. Kedi sahiplerinin hoşa gitmeyen bu sürprize sabır göstermesi zordur.

NEDENLER
Kakayla işaret bırakmanın çok sayıda nedeni olabilir, ama genellikle kedinin düzenli alışkanlıklarını aksatan büyük bir hayal kırıklığının telaşıyla ortaya çıkar. Yeni bir eve taşınmak, aniden eve bir başka kedinin gelmesi ya da çevresinde başka ani değişiklikler onu kaka sorunuyla yüz yüze getirir.

Yaşamım ev dışında başıboş geçiren bir kedi eve dışkılayacaktır. Ayrıca, çok sayıda kedinin cirit attığı bir bölgede hem içeride, hem de dışarıda yaşayan bir kedi de, özel alan fırsatlarının kısıtlanması sorunuyla baş etme yöntemi olarak kaba bir işaretleme tekniği kullanarak evin içine dışkılayabilir.

Aşırı baskın bir kedi genellikle kakasım örtmez. Diğer kedilere ve insanlara “büyük patronun” kendisi olduğunu ve onunla dalaşmamaları gerektiğini göstermek ister. Kaplanlar özel alanlarının sınırlarım dışkılarıyla süsler. Kedinin kakasını örtmesinin, varlığını diğerlerinden gizlemek ya da daha baskın bir hayvana itaat ettiğini göstermek anlamına geldiğini unutmayın.

Kısırlaştırılmamış erkek kediler eve daha fazla dışkılar. Kedinizin küvetinize hediye bırakmasını istemiyorsanız, onu bir an önce kısırlaştırın!

Kısırlaştırılmış olsun ya da olmasın, eve aniden yeni bir kedi ya da köpek gelmesi durumunda, özel alanlarının deşifre olmasını umutsuzca önlemek amacıyla, kediler dışkılama silahını kullanır. Bütün kediler için taşınma, eve yeni bir hayvanın gelmesi üzücü değişikliklerdir.

Çözümler
Şu tavsiyeleri dikkate alarak kedinizin ortalığa dışkılama ihtimalini azaltabilirsiniz.
1. Kedinizi kısırlaştırın.
2. Küçüklüğünden itibaren onu sosyalleştirmeniz, bir başka hayvanı ya da ziyaretçileri özel alanında bir tehdit olarak algılamasını önler.

3. iki kedi almak istiyorsanız bu işlemi her ikisi de küçükken yapmalısınız. Eğer mümkünse, yetişkin kedinin “yuvası”na yeni bir kedi ya da köpek getirmekten kaçının.
a. Kedinizi evde büyütün. Dışarı çıkan kedi, görece dar bir çevrede birçok kedi olduğu için dışkısıyla kendi alanını işaretlemeyi öğrenir.

5. Evdeki istikran koruyun. Kedilerin değişiklikler karşısında heye canlandıklannı unutmayın. Yeni mobilyalar, boya, misafirler, hayvanlar, hatta müzik iyi huylu bir kedinin bile istenmeyen davranışlar içine girmesine yol açabilir.

Eğer kediniz eve dışkılamak gibi tatsız bir davranış geliştirdiyse, onu iki hafta süreyle bir odaya hapsederek özel alanını daralün. Kedi kumunu kullanmaya başladığında evin diğer bölümlerine girmesine yeniden izin verin. Tüm pet shoplarda bulabileceğiniz koku gidericilerle kirli bölgeyi temizleyin.

Eğer evin şeklini değiştirdiyseniz ya da eve yeni mobilyalar getirdiyseniz, evinizi eski konumuna getirin. Kedinin dışan çıkmasına izin veriyorsanız bunu yasaklayın. Başlangıçta itiraz etse de birkaç ay sonra daha küçük bir ortama uyum sağlayacaktır. Onu, kumunu kullandığından emin olana kadar evin belirli bir bölümüne kapatın.

KAKAYLA İŞARETLEME
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan KEDİYE ÎSMİNÎ ÖĞRETME başlıklı makalemizde kedi ismini öğrenir mi, kedim ismini öğrenemiyor ve kediye isim nasıl öğretilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kediler İçin Yatağın Önemi Nedir, Nasıl Olmalıdır?
Siyam Kedisi Özellikleri Ve Hakkında Aradığınız Tüm Bilgiler
Yoğurma Zamanı
YÜN YİYEN KEDİLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir