Kedi Banyosu Püf Noktaları!

İrem 10 Mar 2018 Kedi Bakımı  0

Yaratılıştan sahip olduğu bakım araçlarıyla (dil ve diş), titiz kediniz kendi kürk bakım ihtiyaçlarını karşılamak için donanımlıdır. Ama eğer çok kirli ya da yapışkan veya kokulu bir duruma gelirse, ona banyo yaptırmanız gerekebilir. En az stres ve maksimum verimlilik sağlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

Boneli Kedicik

1- Kedinizi yıkamak için en iyi huylu olduğu zamanı seçin. Bir kedi oyuncağı ile, banyo öncesi biraz keyiflendirmeyi deneyebilirsiniz. 😊

2- Kendi güvenliğiniz için, Kedinizin pençelerini banyodan önce kırpmanızı öneririz.

3- Banyo sonrası kürkünü taramak için iyi bir fırçanız hazır olsun. Bu arada taranmaktan çok hoşlanırlar. 😊

4- Kulaklarına su kaçmaması için, kedinizin kulaklarına pamuk tıkayın.

5- Banyo yaptıracağınız lavabo veya küvete bir lastik banyo paspası yerleştirin, böylece kaymaz. 8-10 cm ılık (sıcak değil, lütfen!) suyla doldurun.

6- Doğrudan kulaklarına, gözlerine ve burnuna püskürtmemeye özen göstererek evcil hayvanınızı iyice ıslatmak için elle tutulan bir sprey hortumu kullanın. Sprey hortumunuz yoksa, plastik bir sürahi veya kırılmaz bir bardak işinizi görecektir.

7- Bir parça kedi şampuanı (insan şampuanı cildini kurutabilir) ile hayvanınıza nazikçe masaj yaparak, tüylerin büyümesi yönünde baştan kuyruğa kadar uzanan kısmı iyice yıkayın. Kulak ve gözlere köpük kaçırmamaya dikkat edin.

8- Kedi üzerinde şampuan kalıntısı bırakmamaya özen gösterin, bir sprey hortumu veya sürahisi ile iyice durulayın. Durulama suyu ılık olsun. Tüm şampuan kalıntıların temizlendiğinden emin olun.

9- Evcil hayvanınızın yüzünü dikkatlice silmek için bir bez kullanın. Yüzü çok kirli olmadıkça sadece su kullanın. Eğer yüzü çok kirliyse bu durumda kulaklarının ve gözlerinin etrafında çok dikkatli olarak, ekstra seyreltilmiş bir şampuan solüsyonu kullanmanızı öneririz.

10- Kedinizi büyük bir havluya sarın ve sıcak bir yerde, cereyandan uzak bir şekilde kurutun. Kediniz gürültüye aldırmazsa, en düşük ısı ayarında bir fön makinesi kullanabilirsiniz. Eğer evcil hayvanınızın uzun tüyleri varsa, tüylerini geniş dişli bir tarakla dikkatlice ayırmanız gerekebilir.

Kedinin Taranması

11- Başarılı bir banyo seansı sonrasında kedinizi basit bir hediye ve en sevdiği okşamalar ile ödüllendirin. 😊

 

Kedi Banyosu Püf Noktaları!
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan KEDİ BANYOSU başlıklı makalemizde KEDİ BANYOSU, KEDİ BANYOSU nasıl yaptırılır ve KEDİ BANYOSU nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedilerin Taranması Neden Gereklidir?
Kediler Ne zaman Kısırlaştırılmalıdır?
Kediler Kaç Ay Hamile Kalırlar
Kediler İçin Yatağın Önemi Nedir, Nasıl Olmalıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir