KEDİ BANYOSU

admin 05 Mar 2018 Kedi Bakımı  0

Temiz bir hayvan olan kedinin sık sık yıkanmasına gerek yoktur; zaten bu yüzden bakımı en kolay ev hayvanıdır. Buna rağmen, kediniz pirelenebilir ya da tüyleri onu zehirleyebilecek bir maddeye bulanabilir. Yavruyken onu banyoya alıştırırsanız, olası bir sürü senaryoyla başa çıkmanız kolaylaşacaktır.

Israrla, kedi henüz yavruyken bu işleme başlamanızı bir kez daha tavsiye ediyorum. Banyo yapmaya alışmamış yetişkin kediler aşın şekilde itiraz edecek ve belki de tırnaklarını kullanıp kendilerini lavabonun dışına atacaklardır. Eğer banyo alışkanlığı olmayan yetişkin kedinizi pire basar yada kirlenirse, kedinizin size duyduğu güveni yitirmemesi için onu yıkanmak üzere bir uzmana götürün.

1. Yavru bir kediyi banyoya alıştırmak için, onu önce bir leğene veya tırnaklarıyla tutunabileceği dokulu bir şeyin içine koyun. Küçük bir maşrapa ılık suyla onu boynundan kıçına kadar ıslatın. O sırada yaptığınız şey sadece ufaklığı ıslak olma duygusuna alıştırmak. Birçok kedi bunu isteyerek denemez. Ilık suyu postu üzerinde gezdirirken bir yandan da yavrunuzu tatlı bir sesle takdir edin. Kafasını da aynı şekilde hafifçe ıslatın, ama bunu ıslak bir lifle yapın. Ardından yavru kediyi yumuşak, kuru bir havluyla kurulayın.

Düşük ayarda çalıştırdığınız sessiz bir saç kurutma makinesiyle de bunu yapabilirsiniz. Henüz yavruyken böyle yaparak onu bu tür yabancı seslere alıştırmış olursunuz. Ilık suyla ıslatmaya, hayvan artık buna kayıtsız kalıncaya kadar, haftada bir devam edin. “Aferin” demeyi ve yemekle ödüllendirmeyi de ihmal etmeyin.

2. İhtiyacı olduğunda bu işlemi, kediler için özel üretilmiş bir şampuan (veya pire şampuanı) eşliğinde tekrarlayın. Şampuanı yavaşça kedinin postuna dökün ve hafifçe ovalayın. Olabildiğince çabuk davranın. Kediniz eğer uzun tüylüyse ardından bir de saç kremi sürebilirsiniz. Sonra da durulayın ve tüylerini kurutun. Ardından da onu ödüllendirin.

Kedinizi alıştırmak için sadece ıslatma işlemine ayda bir devam edin. Eğer birdenbire aşın hareketlenir veya sinirlenirse seansa son verin. Banyo işlemi için onu bir uzmana götürün. Motor yağı ya da birkaç pire uğruna kedinizin güvenini kaybetmeye değmez.

KEDİ BANYOSU
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan TIRNAKLARIN KESİLMESİ başlıklı makalemizde kedi tırnak bakımı, kedilerde TIRNAKLARIN KESİLMESİ ve TIRNAKLARIN KESİLMESİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedilerin Taranması Neden Gereklidir?
Kediler Ne zaman Kısırlaştırılmalıdır?
Kediler Kaç Ay Hamile Kalırlar
Kediler İçin Yatağın Önemi Nedir, Nasıl Olmalıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir