Kedi Çimi Nedir? Ne İşe Yarar?

admin 06 Nis 2018 Kedi Malzemeleri  0

Kedilerin sevdiği yeşil bitkilerden olan çimler kedi çimi olarak adlandırılmaktadır. Genellikle dik dik çıkan bu çimler kedilerin vücutlarındaki sorunlara çözüm bulmayı sağladığından dolayı özellikle evlerde beslenen kediler için kullanılmaktadır. Kedi yulafı ve bahçe çimi olarak adlandırılan iki çim türü kediler için en sık kullanılanlar arasında yer almaktadır. Sokaklarda yaşayan kedilerde zaman zaman görülen çim yeme durumu için geçerli olan kedi çimi sağlıklı bir kedi için vazgeçilmez ürünlerden olabilmektedir.

Kedi Çimi Ne İşe Yarar?

  • Kedi çimi kedilerin yutmuş oldukları tüyler nedeniyle yaşadıkları mide ve bağırsak sorunlarının azalmasında kullanılmaktadır. Kediler bu çimi tükettiklerinde yutmuş oldukları tüylerin sindirimi daha kolay bir hale gelebilmektedir.
  • Kedilerde yaşanan stres durumunda kedinin sakinleşmesine yardımcı olan kedi çimi vücuttaki strese bağlı belirtileri azaltarak kedinizi daha rahat bir hale getirecektir.
  • Kedilerin yuttuğu tüyleri çıkarmaları için bir uyarana ihtiyaçları vardır. Bu konuda kedi çimi uyarıcı bir madde olmasından dolayı kolaylıkla tüylerin çıkarılmasına yardımcı olur.
  • Mama yemekten sıkılan ya da mama bulamadığında açlığını bastırmak isteyen kediler kedi çimi tüketebilir. Ek besin olarak kullanılan kedi çiminin içerisindeki vitamin ve mineraller kediler için oldukça faydalıdır.
  • Kediler çimleri severler ve tüketmekte sakınca görmezler.

Kedi Çimi Nerede Bulunur?

Kediniz için kedi çimi almak istediğinizde petshoplara giderek alabilirsiniz. Eğer almak yerine kendiniz üretmek isterseniz çim tohumu alarak bir kabın ve ya saksının içerisine bu tohumları koyup zamanla büyümesini bekleyebilirsiniz.

Kedi Çimi Nedir? Ne İşe Yarar?
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Furminator Tarak Nedir, Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde furminator, furminator kedi tarağı ve furminator tarak hakkında bilgiler verilmektedir.

Kediler İçin Yatağın Önemi Nedir, Nasıl Olmalıdır?
Kediler En Fazla Kaç Gün Yalnız Kalabilir?
Kediler Doğada Ne Yerler?
Kedi Kumu Nasıl Seçilmelidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir