Kedi Tırnağı Kesimi, Bakımı

İrem 24 Mar 2018 Kedi Bakımı  0

Sağlıklı Pençeler

Kedilerin atlamak, tırmanmak ve koşmak için sağlıklı ayaklara ihtiyaçları vardır. Bu yüzden kedinizin pençelerini düzenli olarak incelemeniz ve temizlemeniz ve yaralardan uzak tutmanız önemlidir.

 • Kedinizin ayakları daima temiz tutulmalıdır. Ağrının yanı sıra, ayaklarına yapışan sağlıksız maddeler ağzına girebilir. Her gün bir kez, kedinizin pençelerini nemli bir bezle hafifçe silin, ayak parmaklarını kontrol edin. Zeminler ve diğer yüzeylerinizi kalıntılardan ve ev kimyasallarından arındırmak, kedinizin ayaklarının temiz kalmasına yardımcı olacaktır.
 • Kediler yabancı yerlere giren doğal kaşiflerdir. Herhangi bir kesim, yara, parçalanma veya şişme olmaması için kedinizin pençelerini düzenli olarak kontrol edin. Kıymıkları veya döküntüleri cımbızlarla yavaşça temizleyin ve küçük kesikleri temizleyin. Herhangi bir kan, irin veya sıra dışı bir koku fark ederseniz, lütfen enfeksiyonu kontrol etmek için kedinizi veterinere götürün.
 • Kedinizin pençeleri hassastır. Bunları tavsiye edilen bir ürünle nemlendirin ve kedinizin ayaklarının sıcak kaldırımlara veya diğer rahatsız edici yüzeylere temas etmesine izin vermeyin.

Tırnak Bakımı

Tırnak makası çıktığında kedin mi kayboluyor? Ona manikür yaptırmak için onu havluya sarmak zorunda mısın? Tırnak kesimi öncesinde kedinizin rahatlamasına yardımcı olmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Kedinizi kucağınızda rahatça oturtabileceğiniz sessiz bir odada bir sandalye seçin. Rahatlamış, uykulu, hatta yemek sonrası halindeki gibi olsun. Herhangi bir kuşu, vahşi hayvanları veya yakındaki pencerelerin dışındaki eylemleri göremeyeceğinden ve başka evcil hayvanların bulunmadığından emin olun.
 • Kedinizin pençelerinden birini parmaklarınızla yavaşça alın ve üç saniyeden daha uzun süre masaj yapın. Eğer kediniz pençesini çekerse, sıkmayın ya da çimdiklemeyin, sadece onun tepkisine bakın, hafif temasta bulunun. Yine de biraz tırmalaması için oyuncağını uzatın, sonra pençesini serbest bırakın ve hemen onun sakinleşmesini sağlayın. Alışıncaya kadar her on günde bir aynı uygulamayı farklı bir ayak parmağıyla uygulayın.
 • Tırnaklarını kesmeye başlamadan önce kediniz rahat olmalıdır. Onu kucağınıza koyun. Ardından, kedinizin ayak parmaklarından birine masaj yaparken, ayak parmağına hafifçe bastırın. Tırnak uzandığında, kedinizin pençesini hafifçe tutarken makasıyla kırpın. Şimdi parmağını serbest bırakın ve çabucak ona hoşlanacağı şekilde davranışlarda bulunun.
 • Kedinizin tırnağının pembe kısmı, sinirlerin ve kan damarlarının olduğu yerdir. Bu hassas alanı KESMEYİN. Tırnağın sadece beyaz kısmını kırpın. Bu alanı kesme riskinden ziyade temkinli olmak ve tırnağını az kesmek daha iyidir. Yanlışlıkla keserseniz, herhangi bir kanama bir styptic toz veya çubuk (kan taşı) ile durdurulabilir. 
 • Kediniz sizden uzağa bakarken elinizdeki ayak parmaklarından birini alın, masaj yapın ve sadece bir tırnağın keskin ucunu kesin, kedinizin ayak parmağını serbest bırakın. Ve hemen onu sakinleştirin. Kediniz fark etmediyse, başka bir tırnağını kesmeye çalışın, ancak rahat olana kadar bir seferde iki tırnağından fazlasını kırpmaya çalışmayın. Ardından onu ödüllendirin.
 • Her on günde bir iki haftada bir tırnak düzeltme önerilir. Eğer kediniz tırnaklarını kesmenize izin vermezse, veterinerinizden yardım isteyin.
 • Kediniz direnirse, sesinizi yükseltmeyin veya cezalandırmayın. Kediniz üzüldüğünüzde asla kırpma yapmaya çalışmayın ve acele etmeyin.
 • Bir seferde tüm tırnakları kırpmaya çalışmayın.
Kedi Tırnağı Kesimi, Bakımı
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Kulak Bakımı başlıklı makalemizde kedi kulağı, kedi kulak bakımı ve kedilerde kulak temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedilerde Mantar
Kedilerin Taranması Neden Gereklidir?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedim Neden Mama Yemiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir