Kediler de kusma ve ishal

admin 05 Mar 2018 Kedi Sağlığı  0

Kedilerin kusmalarına neden olan rahatsızlıkların başında parazitler ve soğuk algınlığı gelir. Bu gibi durumlarda kusma baş gösterir. Kedilerin tüy topağından dolayı kusması da söz konusudur. Kediler topağı kusarken boğulma tehlikesi yaşayabilirler. Tüy temizliğini sık sık yaparak kedinizi böyle bir tehlikeden korumuş olacaksınız. Parazit ve soğuk algınlığına başlı kusmalar da ise acil olarak parazit temizliği yapılmalıdır. Parazit şuruplarını veteriner hekimin önerdiği şekilde verebilirsiniz.

Mama değişiklikleri de kedinizin kusmasını sağlayan faktörler arasındadır. Kedilerin oldukça hassas mide ve bağırsakları vardır. Bu nedenle sindirim sistemlerinin bozulmaması onların daha sağlıklı yaşamalarını sağlayacaktır. Değişik ve alışık olmadıkları mamaları denedikleri zaman ishal ve kusma başlayabilir. Bu nedenle yeni mamaya geçerken, eski mamayla karıştırılarak verilmesi, kedilerin daha kolay alışmalarına yardımcı olacaktır.Öncelikle kedilerin neden kusup ishal olduklarını tespit etmek gerekiyor. Bu olumsuz koşulların üstesinden tek başına gelemeyecek kadar çaresizlerdir.

Kedilerin bu süreçte son derece halsiz kalmaları kaçınılmazdır. Bu süreler de kedilerin dışarıya çıkmaması, ev ortamında kalıp dinlenmesi faydalı olacaktır. Az yağlıi hafif ve sulu gıdalar verilmelidir. Ayrıca çok küçük ve yaşlı olan kedilerin de mide bağırsak problemleri sorun çıkartabilecektir. Evcil olan kediler de mide şişliği, kasılma gibi rahatsızlık durumları söz konusu olduğun da vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurulması doğru olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kedi temizliğinin püf noktaları başlıklı makalemizde kedi bakımı püf noktaları, kedi bakımının yapılması ve kedi temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Kediler de kusma ve ishal
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Kedilerde Mantar
Kedilerin Taranması Neden Gereklidir?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedim Neden Mama Yemiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir