Kediler de tuvalet eğitimi

admin 05 Mar 2018 Kedi Eğitimi  0

Kediler de tuvalet eğitimi vermek oldukça kolaydır. Keidler bu konuda doğuştan duyarlı ve eğitimlidir aslında. Yapıları gereği doğuştan temizliğe ve hijyene önem vermelerinden kaynaklanmaktadır. Öncelikle kedi kumu kabına ihtiyaç duyulmaktadır. Kedi temizliğe önem verdiği için günlük olarak kabın temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde kedi kabın içine dışkılamayı reddedecektir. Evin için de uygun bulduğu yerleri kirletme olasılığı artacaktır. Eski kumu temizleyip yerine yenisini koymak kedinin alışmasını sağlayacaktır.

Kedinin kabı aynı yerde olmalı ve kendini rahat hissedeceği bir köşede olmalıdır. Aynı zmana da o bölgede yemeğini de yiyebilmelidir. Ayrıca kedinizin tuvaletini kabına yaptıktan sonra oyunla ödüllendirilmesi alışkanlık sürecini hızlandıracaktır. Kedilerin taklit etme yetenekleri de gelişmiştir. Kedi henüz yavru iken tuvaletini yanlış yere yaptıktan sonra cezalandırmak çok acımaz bir davranıştır.

Bu şekilde davranış sergilemek onu sadece korkutacaktır. Yine de kedinizin alışma sürecinde kabına yapmayı reddettiğini düşünüyorsanız, bazı nedeni olabilir.
Kumunu beğenmemiş olabilir ve kum parfümlüyse kokusunu beğenmemiş olabilir. Kumu yeterince temiz olmayabilir ve kirlenmiştir. Bunun için deneme-yanılma yoluyla kedinizin kendi tercihini yapmasına izin vermiş olmalısınız. Kumun kabın içindeki yüksekliği 7 cm. olmalıdır.

Her gün düzenli olarak dışkılarını alıp atmalısınız. Aynı zaman da kedinin dışkılamasına bağlı kokuyu gidermek için koku giderici sprey sıkmalısınız.

Kediler de tuvalet eğitimi
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Kediler İçin Yatağın Önemi Nedir, Nasıl Olmalıdır?
Siyam Kedisi Özellikleri Ve Hakkında Aradığınız Tüm Bilgiler
Yoğurma Zamanı
YÜN YİYEN KEDİLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir