Kediler Doğada Ne Yerler?

admin 27 Nis 2018 Kedi Beslenmesi  0

Kedileri günümüz dünyasında sadece sokaklarda ve evlerde görüyoruz. Bu zamanlarda yemek bulmaları gayet kolay oluyor. Sevimliliklerinden dolayı gelen yemek veriyor, giden yemek veriyor rahatlığa bak arkadaş! Tabii ki yine de evcil olmayan sokak kedileri kışın soğukta aç gezebiliyor. Yine de günümüzde yemek bulmaları daha kolay ve risksiz.

Tamam, belki günümüzde ekmek kırıntısı, yemek artıkları belki şansına gelirse ciğer ve et ile beslenen bu kediler yüzyıllar öncesine kadar da Hatice Teyze’nin verdiği ekmekle mi besleniyordu? Tabii ki hayır, böyle bir şey mümkün olamaz.

Aslında bakarsanız kediler sadece günümüzde bu kadar karbonhidrat tüketmeye başlamıştır. Gerçekte vahşi bir etçil olan kediler doğasının tersine zorlanarak açlıktan ekmek ve diğer karbonhidratlar ile beslenmektedir. Bu da onları hantal yapmaktadır. Obeziteye ve diyabete sahip kediler gün geçtikçe artmaktadır.

“Peki, kediler doğal yaşamda ne yerler?” sorusun cevabı olarak bir araştırmayı örnek göstermek istiyorum. Bu araştırmaya göre yabani kediler günde 9 adet fareyi avlamakta ve yemektedir. Başka bir çalışmaya göre ise yabani kedilerin yediklerinin %52’si protein ve %46’sı yağdan oluşmaktadır. Geriye kalan %2’lik dilim ise karbonhidratlardır.

Şimdiki kedilerin doğadan kopup evcil olmasına, hantallaşmasına, diyabet olmasına şaşmamak lazım bana göre. Sen her gün fare, böcek belki bulursa balık gibi et ve protein kaynaklarını tüketen kediye ekmek ve bilumum abur cubur veya ev yemeği verirsen o kedi herhalde doğasından uzaklaşır ve evcilleşir.

Kediler Doğada Ne Yerler?
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kedi Sahiplenme Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde Hayvan Barınakları, kedi bakımı ve kedi sahiplenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedim Neden Beni Isırıyor?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedim Neden Mama Yemiyor?
Yavru Kedilerde Beslenme Nasıl Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir