Kediler Nasıl Yıkanmalıdır?

admin 21 May 2018 Kedi Bakımı  0

Kediler nedense yıkanmaktan ve sudan fazla hoşlanmazlar. Hatta geçen bir tanıdığımın kedisi yerdeki su damlasına değince bile olduğu yerden sıçradı ve o bölgeyi sürekli yalayıp kuruttu. Kedilerin su sevmemesinin pek çok nedeni olabilir. Bunların başında zaten kendilerini temizlemeyi bilmeleridir. Kediler zekaları sayesinde kendilerini temiz tutmayı bilirler.

Sürekli kendi vücutlarını yalayarak temizlerler. Eğer kediniz sadece mama ve sağlıklı gıdalar ile besleniyorsa doğal olarak tertemiz bir vücuda sahip olacaktır. Temiz tüyler ve temiz bir vücut. Hatta köpekler kokmasına rağmen kötü kokan bir kedi ile hiç karşılaşmadım şimdiye kadar.

 Hamile kedi yıkanır mı ?

Bu sebeple bir kediyi yıkamak anlamsızdır ve bana göre tek nedeni temizlik takıntısı olabilir. Fakat bu durumun istisnaları olabilir. Örneğin uzun bir süredir yıkanmıyorsa ve kendi temizliğine rağmen pis bir görünümü varsa, üstüne kolayca çıkamayacak yağlı veya şekerli bir madde bulaşmışsa kedinizi kendiniz yıkayabilirsiniz.

Küvet veya bir kova içine 6 cm derinliğinde ılık su doldurun. Burada suyun ne çok sıcak ne çok soğuk olması gerekiyor. Ardından kedinizin tırnaklarını kesmenizi öneriyoruz çünkü kaçmaya veya saldırmaya çalışabilir.

Daha sonra bir kedinizi sakin ve yumuşak hareketlerle kovaya veya küvete sokun. Kaçmasın diye tutmanız gerekebilir bu noktada. Ardından biraz kedi şampuanını elinize dökün ve vücudunu ovalamaya başlayın.

Kulaklarına, ağzına gözüne şampuan kaçmamasına dikkat edin. Gerekirse kafasına şampuan sürmeyin. Tüm vücudunu yumuşak hareketlerle ovaladıktan sonra ılık ve sabit sıcaklıktaki su ile durulayın. Kuru bir havluya sarıp rüzgâr almayan sıcak bir yerin yanına koyabilirsiniz. Islak halde gezmesine izin vermeyin.

Kediler Nasıl Yıkanmalıdır?
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kediler Tüy Döker Mi? başlıklı makalemizde En Az Tüy Döken Kediler, kedi tüy dökümü engellemev ve Kedi Tüyü Kist Yapar Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedilerin Taranması Neden Gereklidir?
Kedim Neden Beni Isırıyor?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedilerde Kızgınlık Durumunda Neler Tavsiye Edilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir