Kediler Neden Böcek Avlar?

admin 30 May 2018 Kedi Beslenmesi  0

Evin içerisinde bir köşeden başka bir köşeye koşan ve patileri ile bir şeyler yakalamaya çalışan bir kediniz varsa bilin ki kediniz böcek avına çıkmış. Kediler neden böcek avlar ve bu durum normal mi diye düşünüyorsanız işte cevapları…

Kediler Böcekleri Sever

Kediler böcekleri hem oynayacak bir oyuncak hem de yiyebilecekleri bir lezzet olarak gördüklerinden dolayı çok severler. Bu nedenle de biraz oyun oynayıp hemen ardından da bu böceği yeme yolunu seçebilirler. Eğer kediniz böceği yemiyorsa canı sadece oyun istemiştir.

Doğal Ortam Özlemi

Kediniz evde doğmuş ve evden başka bir yer görmemiş olabilir. Ancak kedilerin hepsinde doğal ortam özlemi vardır. Bu nedenle de böcekleri doğal ortamın bir parçası olarak gördüklerinden dolayı avlamak isteyebilirler.

Genetik Yatkınlık

Kedilerin genlerinde böcek avlama içgüdüsü olduğunu biliyor muydunuz? Her kedi böcek avlayacak diye bir durum olmadığından dolayı bu konuda en açıklayıcı özellik genetik yatkınlık oluyor. bazı kediler böceklere ilgi duymazken bazılarının da avlamaya çıkması atalarından kalma bir geleneği genlerinde taşımasından kaynaklanıyor.

Merak

Böceklerin ufak canlılar olması ve ses çıkarmaları da kedilerin ilgisini çekebiliyor. Adeta meraklı bir çocuk gibi olabilen kediler sadece meraklarından dolayı sinek ve ya diğer böceklerin etrafında dönebiliyor.

Hareket Edebilme Kabiliyeti

Böcek yakalamak bazı kediler için spor gibi bir şey. Bu nedenle de hareket kabiliyetini geliştirmek isteyen sporcu kediler böceklerin etrafında gezerek onları kısa sürede yakalamak isteyebiliyor.

 

Kediler Neden Böcek Avlar?
5 (100%) 1 vote

Bir önceki yazımız olan Kediler İçin Yemek Tarifleri başlıklı makalemizde ev yapımı kedi maması, kedi mama tarifleri ve kedi maması tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedim Neden Beni Isırıyor?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedim Neden Mama Yemiyor?
Yavru Kedilerde Beslenme Nasıl Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir