Kediler Neden Hep Mart Ayında Çiftleşir

admin 28 Haz 2018 Kediler Hakkında  0

Kediler Neden Hep Mart Ayında Çiftleşir

Sokakta görünce kafasını okşadığımız, sevimli hareketleriyle ilgimizi kazanan, sadece sevdiği kişiye giden, sevmediği kişileri ısıran ilginç canlılar olan kediler hakkında bugünkü yazımız, neden mart ayında çiftleştikleri üzerine olacak. Fakat bunu böyle kesin bir dille yazmama bakmayın bu tam olarak doğru bir söylem değildir. Sadece halk arasında uzun süredir ağızdan ağza geçerek “yeni doğru”muz olmuş bir ifadedir.  “Nasıl yani, kediler martta çiftleşmiyor mu yahu?” dediğinizi duyar gibiyim. Bir miktar doğruluk payı olsa da tamamen doğru bir ifade sayılmaz.

Kedilerin Çiftleşme Dönemi Ne Zaman ?

Kediler de insanlar, balinalar, köpekler, yarasalar gibi bir memeli hayvan türüdür. Bunun anlamı onların da insanlara yakın duygulara sahip olabilip, kendi çaplarında bir düşünme ve karar verme mekanizmalarının olduğudur. Örneğin bir memeli hayvan olan köpek, sahibine sevgi, bir başkasına nefret besleyebilir. Bunu da yaptığı hareketlerle gösterebilir.

Konudan fazla uzaklaşmadan devam edelim, tüm memeli hayvanlarda bir “çiftleşme dönemi” mevcuttur. İnsan, köpek, balina, yarasa ve diğer kalan onlarcasında bulunmaktadır. Bu hayvanın o an en rahat ettiği dönemin içgüdülerine işlemesiyle oluşan kalıtımsal bir özelliktir.

Kediler sadece mart ayında değil, ilkbahar ve tüm yaz boyunca çiftleşebilirler. Çiftleşemeyecekleri tek mevsim kıştır. Kedilerin mart ayında çiftleştiğinin düşünülmesinin bir nedeni var. Kış bitip de insanlar sokağa çıktığında ilk gördükleri şey onlarca kedi olmuş ve bundan dolayı akıllarına öyle kazınmıştır.

Kediler Neden Hep Mart Ayında Çiftleşir
5 (100%) 1 vote

Bir önceki yazımız olan Kediler Neden Böcek Avlar? başlıklı makalemizde Kediler Böcekleri avlama sebepleri, Kediler Böcekleri Sever mi ve Kediler Neden Böcek Avlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedim Neden Beni Isırıyor?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedilerde Kızgınlık Durumunda Neler Tavsiye Edilir?
Kediler Salatalıktan Neden Korkar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir