Kediler Neden Isırır ve Tırmalar?

İrem 01 Tem 2018 Kediler Hakkında  0

Kedilerde ısırma içgüdüsü ve tırmalama içgüdüsü doğal yaşamlarının bir parçasıdır. Ancak kediler çevrelerine zarar vermek için değil kendi doğal gelişimleri gereği ısırma ve tırmalama gibi davranışlar sergileyebilirler. Kedinizdeki ısırma ve tırmalama nedenleri çok basit istekler olabileceği gibi psikolojik sorunların ve sizden korkması gibi durumların bir göstergesi de olabilir.

Kedilerde Isırma ve Tırmalama Nedenleri

  • İlgi Beklemek

Kediler sahiplerinden ilgi beklediklerinden dolayı tırmalama ve ısırma gibi davranışlar sergileyebilirler. Böyle bir durumu anlamanız zor olamaz çünkü ısırmada bir yumuşaklık hissedebilirsiniz. Kedilerde ısırma ve tırmalama durumu olduğunda ona mümkün olduğunca ilgi gösterin. İşinizi bir kenara bırakın ve gülümseyin. İlgi göstermeniz halinde bu durum ortadan kalkacaktır.

  • Kızgınlık Dönemi

Çiftleşme isteyen kediniz sizi ısırabilir ya da tırmalayabilir. Kedinizi böyle bir durumda başka bir kedi ile çiftleştirmeli ya da bu dönemi atlatmak için sabretmelisiniz. Eğer böyle bir durum yaşamak istemiyorsanız kızgınlık dönemi geçtiğinde kedinizi kısırlaştırabilirsiniz.

  • Öfke

Kedinizle oyun oynadınız ancak yumuşacık olan kediniz aniden elinizi ısırdı ve sizi tırmaladı mı? Bu size öfkelendiği anlamına gelir ve sınırları aştığınız için bir uyarı anlamındadır. Oyun oynarken ileri gitmemeye çalışmalısınız.

  • Stres

Kedinize bağırmak ve ya ev içerisinde sürekli kavga, gürültü ortamının olmasından dolayı kedilerde ısırma ve tırmalama olabilir. Bu nedenle kedinize bağırmayın ve ev içerisinde sizi anlayan bir canlı olduğunu düşünerek kavgalı bir ortam oluşturmayın.

Kediler Neden Isırır ve Tırmalar?
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kediler Neden Hep Mart Ayında Çiftleşir başlıklı makalemizde kediler mart ayı, Kediler Neden Hep Mart Ayında Çiftleşir ve Kedilerin Çiftleşme Dönemi hakkında bilgiler verilmektedir.

En Güzel ve En ilginç, Komik, Kedi Resimleri
Kedim Neden Beni Isırıyor?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedim Neden Mama Yemiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir