Kediler Salatalıktan Neden Korkar?

İrem 02 Tem 2018 Kediler Hakkında  0

İnternette tıklanma rekorları kırarak herkesi güldüren, kedilerin salatalıktan korkup bir anda kaçma videolarından sonra böyle bir yazı yazmaya karar verdik. Kedi dostlarımızı daha iyi tanımak için bu olayı sizler için araştırdık ve nedenlerini bulduk. Kediler günümüzde evcil hayvan olarak yaşasalar bile eski çağlarda elbette daha vahşi, daha saldırgan ve avcı türlerdir. Balık, yılan, böcek ne bulduysa yiyerek hayatta kalabilmiş bu kedilerin salatalıktan korkma nedenlerini anlatacağız.

Bunun için pek çok teori sunulmasına rağmen en çok rağbet göreni yılan ve saldırgan teorisidir. Bu teoriye göre kediler eskiden kalma kalıtımsal bir gen sayesinde yılan, çıyan ve buna benzer bir şeyi gördükleri anda kendilerini korumak için çok hızlı bir şekilde sıçramaktadır. Videolarda gördüğümüz o salatalıktan kaçma nedenleri ise budur.

Buna benzer bir özellik insanlarda da bulunmaktadır. Pareidolia olarak adlandırılan bu özelliğin tanımına gelecek olursak, bir yüzü oluşturan nesnelere benzeyen şeyleri bir canlıya benzetmek olarak açıklanabilir. Örneğin iki adet göze benzer yuvarlak ve altında ağza benzer geniş bir şey gördüğümüzde beynimiz onu geçmişten kalma içgüdüleri ile canlı bir varlık bir insan olarak algılıyor ve bazen bizi korkutabiliyor. Buna rağmen onun bir canlı olmadığını anlayabiliyoruz. Tabii ki bizde bu tepki çok fazla olmasa bile kedilerin korkudan zıplamalarına bakarsak kedileri bayağı etkiliyor gibi görünüyor. Kedi dostlarımız ve onlar hakkında daha fazla bilgi için sitemizde zaman geçirebilirsiniz.

Kediler Salatalıktan Neden Korkar?
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kediler Neden Isırır ve Tırmalar? başlıklı makalemizde kediler neden ısırarak oynar, Kediler neden ısırır ve kediler neden tırmalar hakkında bilgiler verilmektedir.

En Güzel ve En ilginç, Komik, Kedi Resimleri
Kedim Neden Beni Isırıyor?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedim Neden Mama Yemiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir