Kediler Tüy Döker Mi, Kist Yapar Mı?

admin 25 Mar 2018 Kedi Bakımı  0

 Kedileri seven, kedi sahibi olmak isteyen, çocuğuna hediye olarak kedi almak isteyen fakat aldığı kedinin tüy dökmesinden veya kist oluşturmasından korkan pek çok insan vardır. Sonuçta eve girecek ve ailenizden birisi olacak bir canlı. Aynı zamanda uzun süre sizinle veya çocuğunuzla kalacağı için iyice bilgi almak en iyisidir.

Öncelikle tüy konusuna açıklık getirelim. Sağlıklı bir kedi elbette tüy döker. Yalnız önemli olan miktar ve zamandır. Mevsim değişikliklerinde, bebeklik zamanında veya regl döneminde tüy dökülmesi artarken bunların haricinde bir durumda normalden fazla tüy dökülüyorsa bir sorun var demektir. Eğer böyle bir sağlık sorunundan endişeleniyorsanız en iyisi veteriner tavsiyesi almak olacaktır.

Kedi Tüyü Kist Yapar Mı?

Bir diğer çok sorulan soru ise kedilerin tüyünün kist yapıp yapmamasıdır. Eğer gerekli iç-dış parazit kontrolleri yapılıp gerekli aşıları oluyorsa kist yapmayacağından emin olabilirsiniz.

En Az Tüy Döken Kediler

Az tüy döken bir kedi aramanız gayet doğal. Bu tür kedi ırklarının genelde tüyleri kısadır. Bu tür kedilerden bir kaçını aşağıda veriyoruz. Aşağıdaki kediler doğru beslenme ile tüy dökmezler. Fakat bu tür kedilerin fiyatı oldukça pahalı olabilir.

1- Burmilla (Silver Burmese)

İlgi çekici ve kısa tüyleri olan bir kedi ırkıdır.

2- British Shorthair

İsminden de anlaşılacağı gibi kısa tüyleri olan bir başka kedi ırkı.

3- Abysinian

İnsanı kendine çeken, az tüy döken, zeki ve akıllı bir kedi istiyorsanız bu kedi mükemmel seçim.

 

 

Kediler Tüy Döker Mi, Kist Yapar Mı?
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kediler Ne zaman Kısırlaştırılmalıdır? başlıklı makalemizde dişi kedi kısırlaştırma, erkek kedi kısırlaştırma ve Kediler Ne zaman Kısırlaştırılmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedilerde Mantar
Kedilerin Taranması Neden Gereklidir?
Kedim Neden Beni Isırıyor?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir