Kedilerde Kusmanın Nedeni Nedir?

İrem 04 Tem 2018 Kedi Sağlığı  0

Kedilerin oldukça titiz hayvanlardır. Tüylerini sürekli yalayarak temizlemeleri durumunda tüy yutma durumları da meydana gelebilmektedir. Bu sebeple istemsiz bir şekilde midelerinde biriken tüyler onları rahatsız etmektedir. Bu durumda meydana gelen kusmalara akut kusmaları denilmektedir ve endişelenecek bir durum söz konusu değildir. 1-2 saatlik mama vermemeniz kedinizi rahatlatacak bir durum olacaktır. Ancak bu tüy kusmalarının yanı sıra hastalıktan dolayı meydana gelen kusmalar da olmaktadır.

 

Kedinizde kusmalar sıklıkla sürmekteyse ve halsizlikler görünmekteyse, bu kusmaların kesinlikle tüyler ile alakalı değildir. Kesinlikle bir hastalık söz konusu olacaktır. Aşıları tam olmayan kedilerde parazitlenme meydana gelebilir ve bu sebepten ötürü mide rahatsızlıkları yaşanabilmektedir. Yediklerini direk kusmaları görülebilir. Böyle durumlarda veteriner yardımı ile bu durumun atlatılması mümkün ve risksiz bir olaydır. Ancak geç müdahaleler kedinizin sağlını riske atabilmektedir.

 

Bunların yanı sıra görülmekte pek sık görülmeyen farklı kusmalar da vardır. Bunlar midede olan parazitler ve bakteriler sebebiyle yaşanmaktadır. Bazen değişik canlıların da kustuğuna tanıklık olunmuştur. Bu durum da tamamı ile aşı eksikliğinden dolayı gelinen son noktadır. Bu durumda kesinlikle en kısa sürede duruma el atılmalıdır. Aksi takdirde kedinizin hayatı oldukça sıkıntıya girecek ve en istenmeyen durumlarla karşılaşmanız mümkün olacaktır. Böyle durumların yaşanmasını istemiyorsanız kedilerinizin aşılarını düzenli olarak yaptırarak, engel olabilmeniz mümkün olan bir davranış olacaktır.

Kedilerde Kusmanın Nedeni Nedir?
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kediler Ne zaman Kısırlaştırılmalıdır? başlıklı makalemizde dişi kedi kısırlaştırma sonrası bakım, erkek kedi kaç aylıkken kısırlaştırılır ve erkek kedi kısırlaştırılmalı mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedilerde Mantar
Kedilerin Taranması Neden Gereklidir?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedim Neden Mama Yemiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir