Kedilerde Mantar

İrem 10 Tem 2018 Kedi Sağlığı  0

Kedilerde en sık görülen deri rahatsızlıklarından biri olan mantar tedavi edilmesi gereken ve kedileri oldukça zorlayan rahatsızlıklardan biridir. Trikofiti olarak ortaya çıkan kedilerde mantar çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Kedilerde Mantarın Görülme Nedenleri

  • Genç kedilerde bağışıklık sisteminin henüz gelişmemiş olması
  • Beslenme bozuklukları
  • Stres
  • Uzun tüylü olmaları ve gerekli bakımı yapamamış olmaları
  • Tüylerin uzaması gibi nedenlerden dolayı derinin yeterince güneş alamaması

Kedilerde Mantarın Belirtileri

Kedilerde görülen mantar özellikle dışarıda yaşayan kediler arasında temas yolu ile kolaylıkla bulaşabilmektedir. Pek çok kedi mantarın etkilerini yaşamıyor olsa bile taşıyıcı konumunda olduklarından dolayı diğer kedilere rahatlıkla bulaştırabilirler.

Kedilerde sürekli olarak kaşınma ve kulak diplerinde, başta ve patilerde görülen yuvarlak tüy döküntüleri mantarın en önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Tedavi edilmediğinde gittikçe büyüyen mantarlı bölgeler belirli bir zaman sonra birleşerek daha geniş tüy döküntülerini ve kaşıntılı alanları oluştururlar. Tedavisi 2 yıldan daha uzun bir süre yapılmayan kedilerde egzama, sedef gibi ciddi deri hastalıklarına neden olabilir.

Kedilerde Mantar Tedavisi

Kedinizde mantar olduğunu görmüşseniz ve mantarlı bölge ufaksa bu bölgeyi batikon ve ya sirke ile temizlemelisiniz. Daha sonra travazol krem sürerek bu bölgedeki mantarın ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Henüz yeni başlayan mantar bir iki krem kullanımında geçecektir. Ancak iltihap organlara yayılmışsa mutlaka bir veterinere başvurmanız gerekir.

Kedilerde Mantar
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kedilerin Taranması Neden Gereklidir? başlıklı makalemizde kedi bakımı, kedi sağlığı ve Kediler Ne Sıklıkla Taranmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedilerin Taranması Neden Gereklidir?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedim Neden Mama Yemiyor?
Kedilerde Kusmanın Nedeni Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir