Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?

İrem 07 Tem 2018 Kedi Sağlığı  0

Kedilerin ateşinin nasıl ölçüldüğü birçok kedi sahibi tarafından merak edilen sorular arasında yer almaktadır. El ile kontroller kesin bir sonuç vermeyeceği gibi sizleri de yanıltabilir. Bu sebeple termometre kullanmak en kesin sonuçları elde etmenize yardımcı olur. Kedinizde halsizliklerden dolayı olan şüphelenmeleriniz kesin sonuca ulaştırılmadığı takdirde istenmeyen sebeplere yol açabilmektedir. Kedilerin ateşi rektal yolla ve oral yollar ile yapılabilmektedir.

 

 

Yapacak olduğunuz ateş ölçümü sürecinde öncelikle termometreyi hazır hale getirmelisiniz. Ardından kedinizi sabit tutmanız gerekmektedir. Bu sebeple kedinizi sabit tutacak bir kişiye ihtiyacınız olacaktır. Kediniz sabit tutulduktan sonra ve termometrenin hazır hale gelmesinin ardından rektuma yerleştirilen termometre 2 dakika boyunca sabit tutulur. Kedinizin kuyruğunu kaldırdıktan sonra ve temizliğini yaptıktan sonra aldığınız sonuç 39 derece ve üzeri ise mutlaka bir uzman tarafından yardım almanız gerekmektedir.

 

Veterinere giderken ki süreç içerisinde, kedinizin tüylerini ılık nemli bir bezle ıslatmanız gerekmektedir. Ancak bu işlem abartıldığı takdirde soğuk havalarda kedinizin daha fazla hastalanmasına yola açabilir. Yapacağınız her işlemde çok dikkatli olmanız sonucunda ve zamanında veterinere götürmeniz durumunda kedinizin sağlığının düzeleceği konusunda endişeye kapılmamanız gerekmektedir.

 

 

Yapılacak olan ateş ölçme işlemi hassasiyet içerisinde yapılmalıdır. Kedinin sabit tutulması oldukça önemlidir. Çünkü kedinin hareket etmesi durumunda rektuma zarar vermeniz hiç içten bile değildir. Yaptığınız her işlemi de veterinerinize anlatmanız tavsiye edilmektedir.

Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kedilerin Taranması Neden Gereklidir? başlıklı makalemizde kedi bakımı, kedi sağlığı ve Kediler Ne Sıklıkla Taranmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedilerde Mantar
Kedilerin Taranması Neden Gereklidir?
Kedim Neden Beni Isırıyor?
Kedim Neden Mama Yemiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir