Kedilerin İhtiyaçları

admin 05 Mar 2018 Kedi Bakımı  0

Herhangi bir hayvanın sağlığını koruması için hareket kadar dinlenme de önemlidir. Kediler, özellikle yavru kediler, bedensel ve zihinsel yönden sağlıklı kalabilmek için genellikle günde 14 saatten fazla uykuya ihtiyaç duyar. Kesintisiz uyumak yerine gün içinde çok sayıda kısa “şekerlemeler” yaparlar.

Hastalık ve stresten uzak tutmak istiyorsanız kedinizin uyumasına izin vermelisiniz. Uyumak için sıcak ve sessiz, gözde bir mekân seçecektir (muhtemelen sizin yatağınız ya da bir koltuk). Bazılan güneşli bazılan karanlık yerleri seçer. Seçtiği yer neresi olursa olsun (uygunsuz ve tehlikeli olmadıkça) onu uyuması ve dinlenmesi için serbest bırakın. Seslenerek ya da ikramda bulunarak sevmeye çalışıp rahatsız etmeyin. Kaba bir şekilde uyandmlmaktan hoşlanmazsınız öyle değil mi? Kedinize de aynı saygıyı gösterin.

Çocuklannız varsa, onlara kedilerin de kendileri gibi dinlenmeye ihtiyacı olduğunu anlatın ve uyurken kediyi rahatsız etmemelerini söyleyin. İyice dinlenmiş bir kedi daha mutlu ve sağlıklı olacak ve uykusuz bir kediye nazaran daha rahat davranacaktır.

Ayrıca bir köpekten farklı olarak, kedinizin, tüylerini yalamak ve diğer temizlik işlerini gerçekleştirmek için tek başına kalmaya ihtiyacı vardır. Buna da saygı gösterin böylece daha mutlu ve sağlıklı bir kediniz olsun.

Kedilerin İhtiyaçları
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kedi Masajı başlıklı makalemizde Kedi Masajı, Kedi Masajı nasıl yapılır ve Kedi Masajı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedilerin Taranması Neden Gereklidir?
Kediler Ne zaman Kısırlaştırılmalıdır?
Kediler Kaç Ay Hamile Kalırlar
Kediler İçin Yatağın Önemi Nedir, Nasıl Olmalıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir