KEDİLERİN SİNİR SİSTEMİ

admin 05 Mar 2018 Kedi Sağlığı  0

Sinir sistemi vücudun birçok hareketini kontrol etmekle birlikte, bir bilgi toplama ve saklama sistemidir. Kedinin duyuları bilgi topladıktan sonra, sinir sistemi bu verileri analiz edip hayvanın hayatta kalması için gerekli tepkileri başlatır: “Köpek geliyor, ağaca tırman!” gibi.

Kaçmaktan titremeye kadar bütün bu reaksiyonlar bilinçsizce ve otomatik olarak sinir sistemi tarafından başlatılır.
Büyük bir fabrikanın bilgisayar sistemi gibi yapılanmış sinir sisteminin bir ana işlem ünitesi vardır. Bu merkezi sinir sistemi, beyin ve omurilikten oluşur.

Göz, kulak, dil, deri başta olmak üzere iç ve dış organlardan gelen uyanlar, sinirler yoluyla beyin ve omuriliğe ulaşır ve buralarda değerlendirildikten sonra emirler benzer yollarla kas ve bezlere iletilir. Kedinin vücudunu kaplayan sinirler bu bilginin taşınmasını sağlayan kablolardır; omurilikten vücudun her tarafına, kollara aynlarak dağılırlar.

Bilinç ve istek dışı hareketler otonom sinir sistemi tarafından kontrol edilir. Bilinçli hareketler ise somatik sinir sistemi tarafından kontrol edilir.

KEDİLERİN SİNİR SİSTEMİ
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan KEDİLERİN SOLUNUM SÎSTEMİ başlıklı makalemizde KEDİLERİN SOLUNUM SÎSTEMİ, KEDİLERİN SOLUNUM SÎSTEMİ nasıl çalışır ve KEDİLERİN SOLUNUM SÎSTEMİ organları hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedilerde Mantar
Kedilerin Taranması Neden Gereklidir?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedim Neden Mama Yemiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir