Kedim Neden Mama Yemiyor?

İrem 06 Tem 2018 Kedi Beslenmesi  0

 

Değerli kedi sahibi veya kedi sahibi adayı, bu yazımızda “Kedim neden mama yemiyor?”, “Kedim neden iştahsız?” ve “Kedim çok az mama yiyor.” Gibi soruların cevaplarını bulacağız. Pek çok kaynaktan araştırma yaparak derlediğimiz nedenleri aşağıda bulabilirsiniz.

Bir kedi mamasını yemiyor veya az yiyorsa, iştahı az ya da hiç yoksa bunun çok geniş sebepleri olabilir. Stresten sıkıntıdan veya bir tür hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Aynı zamanda sıcak havalarda, mevsim geçişlerinde, regl döneminde, hamilelik zamanlarında da böyle olaylar görülebilir. Burada yazılan yazılar sadece tavsiye amaçlı olup en iyi tedavi için veterinere götürülmesi tavsiye edilmektedir.

YENİ AŞI YAPILDIYSA

Son 1-2 haftada yeni bir aşı olduysa iştahsız olması ve mama yememesi gayet normaldir. İnsanlarda bile görülen “aşı sonrası kırgınlığı” kedilerde de gayet görülebilmektedir.

YABANCI YERLER

  Alışkın olduğu yuvasından başka bir yere, tatile gittiyseniz mama yememesi normal sayılabilir. Sonuçta bölgeye alışması ve kanıksaması gerekiyor. Ona biraz zaman tanımanız yeterlidir.

DEPRESYON – STRES – ÜZÜNTÜ – MEMNUN OLMAMAK

Kediniz en az sizin kadar duygusal bir canlıdır. Bu sebeple etrafındaki olaylardan kolayca etkilenebilir ve karşı tepki olarak depresyon, stres ve memnuniyetsizlikler yaşayabilir. Eğer veteriner muayenesinde bir sorun yoksa muhtemelen sorun psikolojik.

SEYAHAT

  Araba veya uçak yolculuğunda kedilerin midesi bulanabilir. Midesi bulanan bir hayvanın yemek yemesi anormal olurdu zaten. Seyahatteyseniz kediyi çok yemesi için zorlamayın. Kendi haline bırakın.

Kedim Neden Mama Yemiyor?
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kedilerin Taranması Neden Gereklidir? başlıklı makalemizde kedi bakımı, kedi sağlığı ve Kediler Ne Sıklıkla Taranmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

En Güzel ve En ilginç, Komik, Kedi Resimleri
Kedilerde Mantar
Kedilerin Taranması Neden Gereklidir?
Kedim Neden Beni Isırıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir