Kuyruklar Havaya!

admin 05 Mar 2018 Kediler Hakkında  0

Ne zaman sırtını okşamaya ya da kaşımaya kalksam, I kedim Moko poposunu ve kuyruğunu derhal havaya dikiyor. Bu temastan çok hoşlandığı her halinden belli oluyor. Bu Bir başka halk masalına göre; İrlandalIlar, kuyruklarını uğur muskası olarak kullanmak üzere yavru kedileri annelerinden çalıyorlardı. Akıllı anne kediler de yavrularının kuyruğunu ısırıp kopararak onlan kuyruksuz hale getiriyorlardı.

Bu kedilerin kuyruksuz oluşunun gerçek nedenine gelince: Bu ırk, bir olasılıkla, gemiciler tarafından Ingiltere ile İrlanda arasındaki Man Adası’na bırakılan kedilerden türemiştir. Kedilerin yüzyıllar boyu kapalı bir ortamda kendi aralannda üremeleri, bu insan canlısı, sevgi dolu kedi ırkını kuyruksuz bırakan bir doğal mutasyona yol açmıştır.

Bununla birlikte, tam boy ya da daha kısa kuyrukları olan Manx kedileri de vardır. Bunlar da safkan kabul edilir, ama resmi yarışmalarda ana yarışma dalında yanşamazlar. Bu sınıfta sadece tamamen kuyruksuz olan “kök kuyruk” Manx kedileri ve kuyruk boyları bir ya da iki kuyruk omurgasından daha uzun olmayan kediler yanşabilir. Buna rağmen, “güdük” kuyruklu Manx kedileri ve çok ender görülen, kuyruk boyu normale yakın uzunluktaki Manx kedileri de yetiştiriciler tarafından değerli görülürler.

“yakışıksız” hareketi yapmak göründüğü kadarıyla onu rahatsız etmiyor, ama bana sevimsiz geliyor. Kedim bunu neden yapıyor ve bu davranışından onu vazgeçirebilir miyim?

Moko bu hareketiyle, kedi severler arasında “asan ^^11 sör popo” diye bilinen olgunun bir örneğini veriyor. Kedinizi okşarken belirli bir noktaya dokunuyorsunuz ve

kedinizin poposu elinde olmadan havaya kalkıyor. Ne de olsa, kediniz bunu doğduğu günden beri yapıyor.
Yavru kediler, annelerinin kontrol etmesi ve temizlemesi için popolarını kaldırır ve kuyruklarını havaya dikerler. Bu ilk uyarımlar hem işlevsel hem de haz vericidir. Artık yetişkin bir kedi olarak Moko da, bu “yakışıksız” hareketle sadece vücudunun ona keyif veren duyarlı bir bölgesine dokunmaya layık görüldüğünüzü anlatmaya çalışıyor.
Mokonun bu otomatik davranışını önlemek, sizin hapşırırken gözlerinizi açık tutmaya çalışmanıza benzer. Yani olanaksızdır. Rahatlayın ve kedinizin ona gösterdiğiniz ilgiden duyduğu mutluluğun tadını çıkarmaya bakın. Eğer bunu misafirlerinizin önünde yaparsa (ki siz de biliyorsunuz ki yapacaktır) mizah duygunuzu çalıştırın ve “asansör popo” saatinin geldiğini söylemekle yetinin. Eğer bu davranışı sizi utandırıyorsa, misafirlerinizin yanında kedinizin sırtını okşamayın!

Kuyruklar Havaya!
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan STRES İŞARETLERİ başlıklı makalemizde kedilerde STRES İŞARETLERİ ve STRES İŞARETLERİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedim Neden Beni Isırıyor?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedilerde Kızgınlık Durumunda Neler Tavsiye Edilir?
Kediler Salatalıktan Neden Korkar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir