Meme Tutkunu

admin 05 Mar 2018 Kediler Hakkında  0

iki yaşındaki kedim Smoke/yi yedi haftalık bir yavruyken I almıştım. Smokey çok sevgi dolu bir kedi; ancak bazen kucağıma tırmanıp ille de elimi ya da kulakmemelerimi yalamak istiyor. Hatta işi sağlama almak için patilerini boynuma doluyor ve o zımpara gibi dilini kulakmemelerime sürtüyor. Bu da canımı yakıyor! Smokey’nin kucağıma gelmesi hoşuma gidiyor, ama bunu yaptığı zaman onu iterek uzaklaştırmak zorunda kalıyorum. Kedim bunu neden yapıyor ve bundan vazgeçmesi için ne yapabilirim?

Bir yavru kedinin annesinden ayrılması için yedi
hafta çok eçken bir yaştır; dolayısıyla Smokey nin bu davranışı erken sütten kesilmesiyle ilgili. Nedeni her ne olursa olsun, Smokey size sevgisini sunuyor. Bir dostluk ilişkisi içindeki kediler arasında, birbirini temizlemenin olağan bir davranış olduğunu unutmayın. Bu dostluğun bir kediyle, bir köpekle ya da sizin durumunuzda olduğu gibi, çok sevilen bir insanla kurulmuş olması bir şeyi değiştirmez. Smokey sizi o kadar çok seviyor ki, sevgisini bu sinir bozucu davranışla ilan etme gereğini duyuyor. Ayrıca Smokey de bu davranışı sayesinde bir şekilde rahatlıyor.

Smokey nin bunu ne zamandan beri yaptığını belirtmemişsiniz. Kedilerdeki istenmeyen alışkanlıkların birçoğu yavruluk döneminde başlar. Ve bunların birçoğu da, yavru kedilerini okşamayı sürdürerek onlara onay işaretini veren sahipleri tarafından farkında olmadan pekiştirilir. Smokey nin kafasında, yavruyken yaptığı zaman hoşunuza gittiği halde, şimdi birdenbire bu özel bakım hizmetinden hoşlanmamaya başlamanız için hiçbir neden yoktur.

Kedinizin bu takıntısına dur demek için, Smokey kucağınıza çıkıp patilerini size doladığı ve emmeye yeltendiği anda hemen ayağa kalkın ve oradan uzaklaşın. Ona bağırmayın ve onu sertçe fırlatıp atmayın; sadece onu yere indirin ve oradan uzaklaşın. Yanından uzaklaşmakla, onu sizden istediği şeyden, yani sizin ilginizden mahrum etmiş olacaksınız.

Şimdi planın ikinci kısmı geliyor. Birkaç dakika bekleyin ve sonra geri dönün. Her ikinizin de hoşuna gidecek bir şey yapın mesela tüylü bir çubuk oyuncağın peşinde onu biraz koşturun, ona bir numara öğretin ya da yakalaması için ona kâğıt topakları fırlatın. Dikkat: Sadece çekip gitmeyin. Geri gelin ve ona daha uygun bir etkileşim olanağı verin. Ne de olsa, aranızdaki o çok özel bağın zayıflamasını siz de istemezsiniz.

Eğer Smokey inadı bırakmazsa, son çare olarak şu taktiği kullanın: Yüksek sesle ellerinizi çırpmak ya da bir tıslama sesi çıkarmak gibi kedinizin hoşlanmayacağı bir gürültü yapın. Amacınız onu korkutmak ya da ona zarar vermek değil, Smokey nin bu istenmedik davranışını kesintiye uğratmaktır.

Meme Tutkunu
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan İÇİNİZİ RAHATLATIN başlıklı makalemizde İÇİNİZİ RAHATLATIN hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedim Neden Beni Isırıyor?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedilerde Kızgınlık Durumunda Neler Tavsiye Edilir?
Kediler Salatalıktan Neden Korkar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir