RENKLİ ÖZELLİKLER

admin 05 Mar 2018 Kediler Hakkında  0

Cat Fanciers’ Association bünyesinde tüm ırklar hakemliği yapan Joan Miller, kedilerin kişilik özellikleri konusunda uzmandır. Turuncu lekeleri olan kedilerin aynı batında doğmuş simsiyah kardeşlerine göre biraz daha “çatlak” davranabildiğini doğrulayan bilimsel bir kanıt olmasa da, siyahturuncu ya da üç renk alacalı (kaliko) kedilerin ve dişi sarmanların çoğu zaman daha fettan oldukları birçok kedi severin üzerinde birleştiği bir noktadır.

Miller, her nasılsa kişilik özellikleriyle bağlantılı bir “turuncu gen kuramfndan söz ediyor. Çocuk ı klasiği Alis Harikalar Diyarı’ndaki Cheshire Kedisi’nın bir sarman olduğunu hatırlatıyor. Onun da nasıl bir çatlak olduğunu hepimiz biliyoruz!

Turuncu gen eşeye bağlıdır (X) ve diğer tüm renk genlerinin bulunduğu kromozomun üzerinde bulunmaz. Bu yüzden sadece dişi kediler, iki adet X kromozomları olduğu için, siyahturuncu alacalı olabilirler. XY kromozomu taşıyan erkekler ise, siyah ya da turuncu renkli olabilir, ama alacalı olamazlar. Yani, siyahturuncu alacalı ve üç renk alacalı kediler her zaman dişidir—ve zaten dişi kediler de çoğu zaman erkekler kadar yumuşak başlı değildir.

RENKLİ ÖZELLİKLER
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Veda Zamanı başlıklı makalemizde kedi neden ölür, kedi ölümü ve kedim ölüyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedim Neden Beni Isırıyor?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedilerde Kızgınlık Durumunda Neler Tavsiye Edilir?
Kediler Salatalıktan Neden Korkar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir