Tekir kedi özellikleri

admin 05 Mar 2018 Kedi Cinsleri  0

Tekir kedi kül renginde veya boz olan, genellikle kafasının ön kısmında M harfini andıran deseni olan bir kedi ırkıdır. Afrika vahşisi ve Avrupa’ nın mahalli vahşi kedisinin karışımıdır. Sokak kedilerinin bir çoğu bu ırktan olmaktadır. Saf bir ırk değildir ve buna rağmen değişik özellikler sergileyebilirler. Bugün Dünya’ nın hemen herm köşesinde tekir kedilerine rastlanmaktadır. Ülkemizde bir çok evde beslenen tekir kedileri sahipleri tarafından çok sevilmektedir. Son yıllarda çok ilgi görmektedir.

Tekirlerin hastalıklara dayanıklılığı diğerlerine göre daha fazladır. Tekir kedileri henüz yavru ike alınıp eğitimi verilmelidir. Küçük yaşta eğitilen tekirler daha ılıman ve sevecen olacaklardır. Dalgalı bir tüy yapısına sahip olan tekirlerin, tüy bakımı da son derece zahmetsizdir. Tıpkı diğer kediler gibi tüylerinin taranması yeterli olacaktır.

Tekirlerde dişiler üç renkli olurlar. Bir çoğunda beyaz puantiyeler bulunmaktadır. Bu nedenle bir çoğunun rengi birbirinden farklıdır. Yaz aylarında tüylerini dökmeye başlarlar. Tekirlerin hemen hepsi cins kedilerin karakter özelliklerini taşıyabilirler.

Tekir kedi özellikleri
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Bengal kedileri başlıklı makalemizde Bengal kedileri, Bengal kedileri cinsi ve Bengal kedileri cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Van kedisi özellikleri – Van Kedisi Hakkında Tüm Detaylar
Siyam Kedisi Özellikleri Ve Hakkında Aradığınız Tüm Bilgiler
En Zeki 6 Kedi Irkı
EN PAHALI KEDİ IRKLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir