TRAVMATİK DENEYİMLER

admin 05 Mar 2018 Kediler Hakkında  0

Fiziksel şiddet, kaybolmaya da köpek saldırısına uğrama gibi travmatik bir olay yaşayan kediler, yaşları ne olursa olsun, korkak kedi sendromunu geliştirebilirler.
Kedinize farklı insanlar, yerler ve durumlarla ne kadar olumlu deneyim yaşatırsanız, sonraki karşılaşmalara uyum sağlaması o kadar kolaylaşır. Sugar a güvenini kazandırmaya çalışırken sabırlı olun ve ürkek kedinizi bir günde atak ve dışadönük bir kediye dönüştüremeyeceğinizi unutmayın. Küçük ama sağlam adımlarla ilerleyin ve Sugar ın belki hiçbir zaman çok girişken bir kedi olamayacağını kabul edin.

Kedinizi korkutan şeyin misafirler olduğunu bildiğinize göre, sakin yapılı olan ve kedileri seven birkaç arkadaşınızdan yardım isteyin. Onlardan içeri girmelerini, sessizce oturmalarını ve Sugar’a ilgi göstermemelerini rica edin. Sugarın kaçmasını engellemek için onu önceden bir odaya alın ve arkadaşlarınız geldiği zaman kaçıp gitmemesi için odanın kapısını kapatın. Sonra arkadaşlarınızla birlikte oturup bir film izleyin ya da yumuşak bir müzik dinleyin. Amaç Sugarın onları görmesini ve kendisine bir zarar vermeyeceklerini anlamasını sağlamaktır.

Arkadaşlarınız ona sevdiği ödüllerden sunarak Sugar m olumlu çağrışımlar kurmasına yardım etsinler. İlk önce, bir parça lezzetli kedi mamasını ya da özel bir ödül mamasını hemen yanı başına koysunlar öyle ki Sugar, onlara yaklaşmak zorunda kalmadan yiyeceği alabilsin. Kedinizi sıkıştırmayın—onu duyarsızlaştırmanız biraz zaman alacaktır. Sugar bir süre sonra, arkadaşlarınıza yaklaşıp sundukları ödülü ellerinden alacak cesareti kazanabilir. Onlara yaklaşma kararını kendisinin vermesine izin verin ve eğer korkmuş görünürse bu deneyi hemen sona erdirin.

Kali de hayatının ilk dört yılında korkak bir kediydi. Ama ben onun kedi ödüllerine dayanamadığını biliyordum. Arkadaşlarımdan, merdivenin en alt basamağına ödüller koymalarını ve Kali nin aşağı inecek cesareti toplaması için oradan uzaklaşmalarını rica ediyordum. Kali şimdi kendisine sunulan ödülleri insanların ellerinden alabiliyor. Sugar belki hiçbir zaman misafirlerin kucağına tırmanan bir kedi olmayacak; ama bu öneriler, kedinizin korkularını bir ölçüde yatıştırmanıza yardım edebilir ve onun evinizde kendini daha rahat hissetmesini sağlayabilir.

TRAVMATİK DENEYİMLER
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan UÇAN KEDİ başlıklı makalemizde UÇAN KEDİ, UÇAN KEDİ nedir ve UÇAN KEDİ var mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedim Neden Beni Isırıyor?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedilerde Kızgınlık Durumunda Neler Tavsiye Edilir?
Kediler Salatalıktan Neden Korkar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir