Uykulu Günler

admin 05 Mar 2018 Kediler Hakkında  0

Gri tekir kedim Gracie uykuya çok düşkün. Bütün gece I uyuduktan sonra günün büyük bir bölümünü de uyuklayarak geçiriyor. Keşke ben de onun yarısı kadar uyuyabilseydim! Ara sıra benimle oyun oynamaya da zaman ayırıyor ve yemek saatlerini çok seviyor. Gracie hayatından gayet memnun görünüyor, ama bu kadar uyku bir kedi için normal midir?

Kediler iyi bir gece uykusu çekmeye ve gün boyu I bolca şekerleme yapmaya düşkündür. Günün ortalama 1718 saatini ya da hayatlarının yaklaşık üçte ikisini uykuda geçirirler. Diğer memelilerin çoğundan yaklaşık iki kat fazla uyur ve bundan hiç şikâyetçi görünmezler.

Kedilerde günlük uyku miktarını etkileyen faktörler, kedinin yaşı (hızla büyüyen yavru kediler yetişkinlerden daha fazla uyurlar), güvenlik duygusu (onları kovalamayı seven bir köpekle aynı evi paylaşmak, kedileri genelde yorgun ve uykusuz düşürür) ve hava durumudur (kar fırtınaları sırasında kedinizi yorganın altında horul horul uyurken bulabilirsiniz).

Gracie nin hayatından memnun göründüğünü söylemişsiniz. Can sıkıntısını memnuniyetle karıştırmadığınızdan emin olun. Canları sıkılan kediler, evdeki insanlar ve diğer hayvanlarla etkileşim kuran ve onlarla oyunlar oynayan kedilerden daha çok uyurlar. Kedinizi her gün birkaç kez oyuna çağırın. Beş ya da on dakikalık bir oyun bile kedinizin zekâsını çalıştırır, kaslarını güçlendirir ve uykuya dalarken yanında götürmesi için hafızasına tatlı anılar ekler.

Uykulu Günler
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan BAŞARININ SIRLARI başlıklı makalemizde kedi çiş, kedi kaka ve kedi kakası BAŞARININ SIRLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedim Neden Beni Isırıyor?
Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
Kedilerde Kızgınlık Durumunda Neler Tavsiye Edilir?
Kediler Salatalıktan Neden Korkar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir