Vahşi Kediler

admin 05 Mar 2018 Kedi Cinsleri  0

Evdi kedi vahşi kuzenlerinin çoğundan hem daha küçüktür, hem de nispeten daha küçük bir beyne sahiptir. Bunun sebebi belki de sürekli tetikte olmak ve yaşam ile ölüm arasındaki incecik çizgide yürümek zorunda kalma yışıdır. Görünen o ki, zorunluluk gerçekten de yaratıcılık ve zekânın anasıdır.

Evcil kedinin, vahşi akrabalarına kıyasla biraz daha uzun bir kuyruğu vardır. Örneğin vaşak ve karakulaklann kuyruklan dikkat çekecek kadar kısadır.

Sadece Amerikan yaban kedilerinden margay ile oselot’un kuyruklan, muhtemelen ağaca tırmandıkları için bizim ev kedilerimizin kinden nispeten daha uzundur. İkisi de, uzun kuyruğunu dengesini sağlamak için kullanır. Oselotun kuyruğu daha çok maymunlarınki gibi dallara tutunmaya yarar.

Bütün kedilerin temel refleksleri ve duyu keskinlikleri birbirleriyle aynıdır. Ancak bazı türler, örneğin serval (Afrika’da yaşayan siyah benekli, uzun bacaklı yaban kedi diğerlerinden daha iyi işitir. Bunun sebebi, diğerlerine göre daha büyük kulak kepçelerine sahip olmalan olabilir.

Str val’in boynu ve bacaklan da büyük bir olasılıkla savanalann uzun otları arasından hassas kulaklarını uzatabilmesine imkân verecek kadar uzundur.

Ev kedisinin postu da familyanın diğer türlerininkine göre daha fazla çeşitlilik gösterir; bunun nedeni büyük ölçüde birçok kedi türünün istenilen özelliklerine göre insan eliyle üretilmiş olmasıdır. Örneğin İran ve Habeş kedisinin tüyleri diğerlerininkinden çok daha uzundur.

Ev kedilerinin postu çok çeşitli iklimlere uyum sağlayacak özelliktedir. Tüy uzunluklarının farklılığı ve postlannm üzerindeki desenlerin çeşitliliği diğer kedi türlerinde görülmez.

Aslanın post özellikleri hiçbir değişiklik göstermez. Yaban kedi türleri arasındaki bu post farklılıklan çevre koşullannm farklığından kaynaklanır. Örneğin kar leopan ve Kuzey Amerika vaşağı, dağlık bölgelerde soğuktan ve nemden etkilenmeyen kalın bir posta sahipken, çita ve kum kedisinin postu sıcakla başa çıkabilmek için kısa tüylüdür.

Postun kalınlığı, desenleri ve renkleri türden türe büyük farklılıklar gösterir: Çöl, cangıl, savana ve dağlık alanlar farklı tüy yoğunluklan ve “kamuflaj desenleri” gerektirir. Ev kedilerimizin tüy yoğunluğu ve renk özellikleri esas olarak artık doğanın değil, onlan üretenlerin elindedir.

Vahşi Kediler
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Ankara Kedisi başlıklı makalemizde Ankara Kedisi, Ankara Kedisi cinsi ve Ankara Kedisi nasıl olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Van kedisi özellikleri – Van Kedisi Hakkında Tüm Detaylar
Siyam Kedisi Özellikleri Ve Hakkında Aradığınız Tüm Bilgiler
En Zeki 6 Kedi Irkı
EN PAHALI KEDİ IRKLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir