Yavru Kedilerde Beslenme Nasıl Olur?

İrem 05 Tem 2018 Kedi Beslenmesi  0

Yavru Kedilerde Beslenme Nasıl Olur?

Henüz yeni doğmuş ya da doğumundan birkaç gün geçmiş olan yavru kedilerin beslenmesi için kedi biberonuna ihtiyaç vardır. Şırınga ya da normal biberonlar çoğu zaman yavru kedilerin emebilmesine imkan tanımadığından dolayı yavru kediler için özel olarak satılan bu biberonlara eczanelerden ve ya petshoplardan ulaşılabilir.

Yavru Kediler Ne İle Beslenir?

Yavru kedilere besin olarak süt verilmesi daha uygundur. Ancak sütün soğuk olması henüz yeni doğan yavru kedileri olumsuz etkileyeceği gibi hastalanmalarına da neden olabilmektedir. Sütün mümkün olduğunca sıcak olması gerekir. Yavru kediler ilk 6 ila 8 hafta boyunca süt ile beslenmelidir.

Kediler su ve ya süt gibi ürünlerin taze olup olmadığını kolaylıkla anlayan canlılardır. Günde 3-4 kere yapılacak olan bu beslemelerde taze ve temiz süt kullanılmalıdır. Yavru kedilerin iştahı oldukça fazladır. Bu nedenle ilk zamanlar bir biberon dolusu sütü bitirebilirler.

Yavru Kedilerde Mama Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Yavru kedilerde insanlarda olduğu gibi sütten kesilme dönemi geçirirler. Eğer evde bakılan bir yavru kedinin sütten kesilme zamanı yaklaşmışsa 5. haftadan sonra yavru kedilere özel mamalar verilmeye başlanabilir.

Konserve ve ya kuru mamalar nemlendirilmiş bir şekilde yavru kediye sunulmalıdır. Ayrıca mamalar 1-2 saat gibi zaman dilimlerinde kolaylıkla bozulabileceğinden dolayı mamaların düzenli bir şekilde değiştirilmesi gerekir. Yavru kedilere mama ile birlikte su da verilmelidir.

Yavru Kedilerde Beslenme Nasıl Olur?
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kediler İçin Mama Tarifleri 3 başlıklı makalemizde Evde doğal kedi maması yapımı, kedi mama tarifleri ve kedi maması yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Kedim Neden Mama Yemiyor?
Kediler İçin Mama Tarifleri 3
Kediler Neden Böcek Avlar?
Kediler İçin Mama Tarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir