Yoğurma Zamanı

admin 05 Mar 2018 Kedi Eğitimi  0

Ne zaman bir yere otursam kedim hemen kucağıma sıçrıyor, birkaç kez olduğu yerde döndükten sonra yayılıp oturuyor ve—tırnaklarını da çıkararak patileriyle bacaklarıma bastırmaya başlıyor. Ben buna “mutluluk dansı” diyorum. Bazen, geceleri yatmaya hazırlanırken aynı şeyi yatağımın üstünde de yapıyor. Kedimin bu davranışının anlamı nedir?

Kedilerin patileriyle yoğurur gibi ritmik hareketler yapma törenleri ta doğumda başlar.

Süt emen yeni doğmuş kedi yavruları, sütün akışını hızlandırmak için annelerinin memelerine patileriyle bastırırlar. Yavrular, bu yoğurma ve emme anlarına eşlik eden mutlu tokluk duygusunu, sütten kesildikten sonra da unutmazlar. Yetişkin kediler olarak, benim “çörek yapmak’ dediğim bu hareketleri yapmak onları sakinleştirir. Bu kediler için, size sahip olmaktan duydukları mutluluk ve sevinci ifade etmenin bir yoludur.

Ancak bazı kediler ölçüyü biraz kaçırabilirler. Bazıları bu hareketi yaparken salya akıtır, bazıları da keskin tırnaklarını insanların bacaklarına geçirecek kadar coşabilir.

Eğer kediniz tırnaklarını bacağınıza saplıyorsa ve tırnaklarının ucunu hafifçe kesmeniz de çektiğiniz acıyı azaltmıyorsa, sadece ayağa kalkıp oradan uzaklaşarak bu davranışın tatsız bir alışkanlık haline gelmesini önleyebilirsiniz. Sıcak kucağınızdan birkaç kez postalandıktan sonra, kediniz muhtemelen tırnaklarını daha ayarlı kullanmayı öğrenecektir. Aynca kediyle aranıza bir minder koymayı da deneyebilirsiniz.

Yoğurma Zamanı
Yazımıza Oy Verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan YÜN YİYEN KEDİLER başlıklı makalemizde YÜN YİYEN KEDİ ve YÜN YİYEN KEDİLER hakkında bilgiler verilmektedir.

Kediler İçin Yatağın Önemi Nedir, Nasıl Olmalıdır?
Siyam Kedisi Özellikleri Ve Hakkında Aradığınız Tüm Bilgiler
YÜN YİYEN KEDİLER
KEDİLERİ TERBİYE ETME

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir